ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը Սիրիայի վերաբերյալ բանաձև է ընդունել
ՄԱԿ-ի՝ Մարդու իրավունքների խորհուրդը ուրբաթ կայացած նստաշրջանում ընդունել է Եվրամիության երկրների նախաձեռնած բանաձևը Սիրիայի վերաբերյալ՝ չնայած այդ երկրի ներկայացուցչի, նաև Կուբայի, Չինաստանի, Իրաքի և մի շարք այլ երկրների կողմից քննադատությանը: Փաստաթղթի՝ Ռուսաստանի կողմից առաջարկված ուղղումները չեն ստացել ձայների մեծամասնություն:
Բանաձևում, մասնավորապես, ասված է, որ Սիրիայի կառավարության կողմից կռվում են ահաբեկիչներ: Այն դատապարտում է մարդու իրավունքների խախտումները, որոնք կատարում են բոլոր կողմերը: Դրա հետ մեկտեղ տեքստում հատկապես ընդգծված են մարդու իրավունքների «սիստեմատիկ, համատարած և կոպիտ խախտումները Սիրիայի իշխանությունների և նրանց հետ կապված աշխարհազորային կազմավորումների» կողմից, «ներառյալ օտարերկրացի ահաբեկիչ-զինյալները և արտասահմանյան կազմակերպությունները, որոնք կռվում են Սիրիայի իշխանությունների կողմից»:
Ասվում է նաև «Սիրիայի իշխանությունների կողմից քիմիական զենքի շարունակվող կիրառման» և նրանց կողմից «քաղաքացիական բնակչության սովահարության և պաշարման» դատապարտման մասին:

Совет ООН по правам человека принял резолюцию по Сирии
Совет ООН по правам человека (СПЧ) принял в пятницу на сессии в Женеве инициированную странами Евросоюза резолюцию по Сирии, несмотря на критику со стороны представителя этой страны, а также Кубы, Китая, Ирака и ряда других стран, сообщает ТАСС.
Предложенные Россией поправки к документу не получили большинства голосов.
В резолюции, в частности, утверждается, что на стороне сирийского правительства воюют террористы. Она осуждает все нарушения прав человека, совершаемые всеми сторонами. Вместе с тем в тексте особо подчеркнуты "систематические, повсеместные и грубые нарушения" прав человека со стороны "сирийских властей и связанных с ними ополченческих формирований, включая иностранных боевиков-террористов и иностранных организаций, воюющих на стороне сирийских властей".
Говорится также об осуждении "продолжающегося применения химического оружия сирийскими властями" и использования ими "голода и осады против гражданского населения".