Գագիկ Ծառուկյանի թիկնազորի պետին մեղադրանք է առաջադրվել. Էդուարդ Բաբայանը կալանավորվել է
03.07.2018թ.-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի վարույթ ընդունված քրեական գործի շրջանակներում 05.07.2018թ.-ին ՀՀ ոստիկանության պետական պահպանության գլխավոր վարչության աշխատակից, Հայաստանի օլիմպիական կոմիտեի նախագահի օգնական Էդուարդ Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով նախատեսված այն հանցավոր արարքի կատարման համար, որ վերջինս խմբի կազմում հարվածներ է հասցրել և դիտավորությամբ կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր վնաս հասցրել Վյաչեսլավ Հարությունովին:
Այսպես, Վյաչեսլավ Հարությունովի որդին 2012 թվականին տեղի ունեցած բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությունում ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետությունը` դարձել է աշխարհի չեմպիոն, որով պայմանավորված` Հայաստանի օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը Վյաչեսլավ Հարությունովին խոստացել է օժանդակել նրա որդուն ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելու հարցում:
2018 թվականի հուլիսի 2-ին` «Օլիմպավան» մարզահամալիրում, Հայաստանի օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած Հայաստանի բռնցքամարտիկների ֆեդերացիայի ժողովի ավարտից հետո` ժամը 18:30-ի սահմաններում, Վ. Հարությունովը մոտեցել է Գագիկ Ծառուկյանին` կրկին հիշեցնելով որդու հարցը կարգավորելու վերաբերյալ նախկինում նրա տված խոստումը: Խոսակցությունը շարունակվել է մարզահամալիրի հանդիպումների դահլիճում, որտեղ, Էդուարդ Բաբայանը` խմբով, Վ. Հարությունովին մարմնական վնասվածքներ պատճառելու դիտավորությամբ, հարվածներ է հասցրել նրա մարմնի տարբեր մասերին` վերջինիս պատճառելով կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր վնաս` գլխուղեղի ցնցման, դեմքի և կրծքավանդակի վնասվածքների, կողոսկրի կոտրվածքի և աջակողմյան պնևմոթորաքսի ձևով` ուղեկցված սուր շնչառական անբավարարությամբ:
05.07.2018թ.-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան` Էդուարդ Բաբայանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար: Նույն օրը դատարանի կողմից միջնորդությունը բավարարվել և Է. Բաբայանը կալանավորվել է:

Начальнику охраны Гагика Царукяна предъявлено обвинение: Эдуард Бабаян арестован
В рамках принятого к производству Специальной следственной службы Армении 3 июля 2018 года уголовного дела сотруднику Главного управлении государственной охраны полиции Армении, помощнику председателя Национального олимпийского комитета Армении Эдуарду Бабаяну 5 июня предъявлено обвинение по п.6 ч.2 ст.112 Уголовного кодекса Армении. Эдуард Бабаян обвиняется в преступном деянии, совершенном группой лиц, и умышленном причинение тяжкого вреда здоровью Вячеслава Арутюнову.
Сын Вячеслава Арутюнова, представляя Армению на чемпионате мира по боксу в 2012 году, стал чемпионом мира, в связи с чем председатель Национального олимпийского комитета (НОК) Армении Гагик Царукян обещал ему посодействовать в вопросе освобождения сына от обязательной воинской службы.
2 июня 2018 года, после завершения состоявшейся в спорткомплексе «Олимпаван» собрания Федерации бокса Армении с участием председателя НОК Армении Гагика Царукяна, Вячеслав Арутюнов, около 18:30, подошел к Гагику Царукяну и вновь напомнил ему о данном обещании. Встреча продолжилась в зале для встреч спорткомплекса, где Эдуард Бабаян с группой лиц, с целью умышленного причинения телесных повреждений В. Арутюнову, нанес ему удары, причинив тяжкий вред – сотрясение головного мозга, травмы головы и лица, перелом ребра – правосторонний превмоторакс, вызвавший острую дыхательную недостаточность.
5 июля следователь Специальной следственной службы Армении в суд представил ходатайство об избрания ареста в качестве меры пресечения в отношении Эдуарда Бабаяна. В тот же день суд удовлетворил ходатайство и Эдуард Бабаян арестован.