Twitter-ն օրական մեկ միլիոն հաշիվ է արգելափակում
Twitter-ն ուժեղացրել է այն հաշիվների դեմ պայքարը, որոնք, հնարավոր է, ստեղծվում են ապատեղեկատվության համար: Օրական արգելափակվում է ավելի քան 1 միլիոն էջ, հայտնում է РБК-ն՝ հղում անելով  Washington Post-ին:
Պարբերականի տեղեկությունով՝ ԱՄՆ նախագահի ընտրություններին միջամտելու նպատակով կեղծ հաշիվների օգտագործման վերաբերյալ անցյալ տարվա քննությունից հետո Twitter-ի ղեկավարությունը սկսել է ավելի ակտիվ պայքարել համացանցը որպես ապատեղեկատվության հարթակ օգտագործելու փորձերի դեմ: Միայն մայիսին և հունիսին արգելափակվել է ավելի քան 70 մլն էջ, իսկ հուլիսին նույն վիճակը շարունակվել է:
Նշվում է, որ Twitter-ի գործողությունները կարող են հանգեցնել օգտատերերի բազայի ընդհանուր նվազման: Սակայն ընկերութան փոխնախագահ Դել Հարվին ավելի վաղ նշել էր, որ հիմա աշխատանքում շեշտը դրվում է անվտանգության ուղղության վրա:
«Ինքնարտահայտման ազատությունն այնքան կարևոր չէ, եթե մարդիկ իրենց անվտանգ չեն զգում», - ասել է նա:
Հարվիի տեղեկությունով՝ արգելափակված հաշիվների մեծ մասը կանոնավոր չի վարվել, իսկ դրանց փակումը օգնել է մյուս օգտատերերին պաշտպանել մանիպուլյացիաներից:

Twitter начал блокировать по миллиону аккаунтов в день
Twitter усилил борьбу с аккаунтами, которые могут создаваться для дезинформации. В день блокируется более 1 миллиона страниц, сообщает РБК со ссылкой на Washington Post.
По данным издания, после прошлогоднего расследования об использовании поддельных аккаунтов для вмешательства в президентские выборы в США, руководство Twitter более активно стало бороться с попытками использовать соцсеть как платформу для дезинформации.
Только в мае и июне было заблокировано более 70 миллионов страниц, а в июле ситуация продолжилась.
Указывается, что действия Twitter могут привести к общему снижению базы пользователей. Однако вице-президент компании Дел Харви ранее указал, что сейчас акценты в работе смещаются именно в сторону безопасности. «Свобода самовыражение не так важна, если люди не чувствуют себя в безопасности», — сообщил он.
При этом Харви указал, что большинство заблокированных аккаунтов велись нерегулярно, а их закрытие помогло защитить других пользователей от манипуляций.