Հայաստանի ու Վատիկանի պատմական կապերը համագործակցության հետագա զարգացման համար ամուր հիմք են հանդիսանում. Արմեն Սարգսյան
11/07/2018 14:01
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինու Բետանկուրը (նստավայրը՝ Թբիլիսի):
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է նորանշանակ նվիրակին՝ պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և  հաջողություններ մաղթել կարևոր առաքելության իրականացման գործում։
Հիշատակելով, որ եղել է Հայաստանի առաջին դեսպանը Սուրբ Աթոռում, նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ քաջածանոթ է հայ-վատիկանյան հարաբերությունների հարուստ պատմությանն ու օրակարգին:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ երկկողմ պատմական կապերը, մշակութային և հոգևոր մեծ ժառանգությունը համագործակցության հետագա զարգացման համար լավ նախադրյալներ և ամուր հիմք են հանդիսանում:

Исторические связи Армения и Ватикан являются хорошей предпосылкой для дальнейшего развития сотрудничества – Армен Саркисян
11/07/2018 14:56
Президенту Армении Армену Саркисяну сегодня свои верительные грамоты вручил Апостольский нунций Святого Престола в Армении Жозе Авелину Беттанкур (José Avelino Bettencourt, резиденция в Тбилиси), сообщает пресс-служба президента Армении.
Президент Саргсян поздравил Жозе Авелину Беттанкура с вступлением в должность, пожелал ему успехов в деле осуществления важной миссии.
Напомнив, что он был первым послом Республики Армения при Святом Престоле, президент Саркисян сказал, что хорошо знаком с богатой историей и повесткой дня армяно-ватиканских отношений.
Президент Армении отметил, что двусторонние исторические связи, большое культурное и духовное наследие являются хорошими предпосылками и прочной основой для дальнейшего развития сотрудничества.