ՄԱԿ-ում հայտարարել են ԿԺԴՀ մարդասիրական օգնություն ուղարկելու անհրաժեշտության մասին
ԿԺԴՀ-ն մարդասիրական օգնության կարիք ունի, ինչը հաստատում են «բացահայտ վկայությունները», հայտարարել է հումանիտար հարցերի գծով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Մարկ Լոուքոքը, որը երկուշաբթի աշխատանքային այցով ժամանել է այդ երկիր:
Տեսագրության մեջ, որը զետեղվել է նրա Twitter-ում, Լոուքոքը նշել է, որ ԿԺԴՀ-ում տեսել է «մարդասիրական օգնության կարիքի բացահայտ վկայություններ»:
Նրա խոսքով՝ գյուղական վայրերում երեխաների ավելի քան կեսը մաքուր ջրից օգտվելու հնարավորություն չունի: Բացի դրանից, «երկրում երեխաների շուրջ 20 տոկոսը տառապում Է թերասնումից»:
Լոուքոքը նաև հայտնել է, որ հիվանդանոցներից մեկում, ուր նա այցելել է, բուժման մեջ են 140 հիվանդներ, որոնք տառապում են տուբերկուլյոզից, սակայն դեղորայքը բավականացնում է նրանցից միայն 40-ին օգնություն ցույց տալու համար: Միևնույն ժամանակ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը նշել է, որ կարիքավորներին օգնություն ցույց տալու համար հումանիտար աշխատողների մուտքի հարցում նկատվում են դրական փոփոխություններ:
Նախօրեին ՄԱԿ-ի մամուլի քարտուղար Ֆարխան Խաքը հայտնել է, որ Լոուքոքն աշխատանքային այցով ժամանել է ԿԺԴՀ, որպեսզի հանդիպումներ անցկացնի ԿԺԴՀ-ի իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ և ավելի լավ պատկերացում կազմի երկրի հումանիտար իրադրության մասին:

В ООН заявили о необходимости направить гуманитарную помощь в КНДР
КНДР испытывает потребность в гуманитарной помощи, на что указывают "явные свидетельства", заявил в среду заместитель генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам Марк Лоукок, прибывший в понедельник с рабочим визитом в эту страну.
На видео, которое было размещено в его Twitter, Лоукок отметил, что увидел в КНДР "явные свидетельства потребности в гуманитарной помощи". По его словам, более половины детей в сельской местности не имеют доступа к чистой воде. Кроме того, "около 20% детей в стране страдают от недоедания".
Лоукок также сообщил, что в одной из больниц, которые он посетил, на лечении находятся 140 пациентов, страдающих от туберкулеза, однако лекарств хватает для оказания помощи только 40 из них. В то же время заместитель генсека ООН отметил, что в вопросе доступа гуманитарных работников для оказания помощи нуждающимся наблюдаются положительные изменения.
Во вторник заместитель пресс-секретаря ООН Фархан Хак сообщил, что Лоукок прибыл с рабочим визитом в КНДР, чтобы провести встречи с представителями властей КНДР и получить лучшее представление о гуманитарной ситуации в стране.