ԱՄՆ-ն որոշել է Չինաստանից ներմուծվող 200 մլրդ դոլարի ապրանքի համար նոր մաքսատուրքեր սահմանել
ԱՄՆ իշխանությունները պատրաստվում են 200 մլրդ դոլարի նոր մաքսատուրքեր սահմանել Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների համար: Այս մասին հայտնում է Wall Street Journal պարբերականը՝ հղում անելով աղբյուրներին:
Նշվում է, որ սա կլինի ամերիկյան ապանքների ներմուծման համար Չինաստանի կողմից 25-տոկոսանոց մաքսատուրք սահմանելու պատասխանը: Պարբերականի տեղեկությունով՝ Վաշինգթոնը Պեկինի հետ առևտրային քաղաքականության շուրջ բանակցությունները շարունակելու հույս ունի:
Չինաստանում ակնթարթորեն արձագանքել են մաքսատուրքերի հնարավոր ընդլայնման մասին հաղորդագրություններին. Կոմերցիայի նախարարությունը հայտարարել է, որ ցնցված է ԱՄՆ առևտրային քաղաքականությամբ և մտադիր է անհրաժեշտ հակամիջոցներ ընդունել:
«ԱՄՆ գործողությունները վնասում են Չինաստանին, ամբողջ աշխարհին, սակայն նաև իրենց սեփական երկրին, այդքան ոչ կառուցողական պահվածքը չի կարող հեղինակություն և վստահություն ունենալ»,- նշված է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:

США решили ввести новые пошлины на товары из Китая на $200 миллиардов
Власти США готовятся ввести дополнительные пошлины в размере 200 миллиардов долларов на товары из Китая. Об этом пишет издание Wall Street Journal со ссылкой на источники.
Сообщается, что это станет ответом на введение Китаем 25%-ой пошлины на импорт американских товаров. По данным издания, Вашингтон надеется продолжить переговоры с Пекином по торговой политике.
В Китае мгновенно отреагировали на сообщения о возможном расширении пошлин: министерство коммерации заявило, что шокировано торговой политикой США и намерено принять необходимые контрмеры.
«Действия США вредят Китаю, всему миру, но также и их собственной стране, столь нерациональное поведение не может пользоваться авторитетом и доверием», — говорится в сообщении ведомства.