Ճապոնիայում ջրհեղեղների հետևանքով մահացածների թիվը հասել է 179-ի
Ճապոնիայում ուժեղ անձրևների և դրանց հարուցած հեղեղումների և սողանքների  հետևանքով մահացածների  թիվը հասել է 179-ի, ավելի քան 50 մարդու գտնվելու վայրը չի պարզվել, հայտարարել է նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Յոսեհիդա Սուգան:
«Տեղատարափ անձրևների պատճառով զոհվել է 176 մարդ, ևս երեքը գտնվում Է սրտի և թոքերի կանգի վիճակում (Ճապոնիայում այսպես են կոչում կլինիկական մահը, որն ախտորոշել կարող են սոսկ բժիշկները – խմբ.): Նաև ինը մարդ համարվում է անհայտ կորած», - ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ հեղեղումների հետևանքների վերացմանը և կորածների որոնումներին մասնակցում է 75 հազար մարդ, ներառյալ Ինքնապաշտպանության ուժերի մարտիկները, նաև՝ 83 ուղղաթիռ և այլ հատուկ տեխնիկա:
Սաստիկ տեղատարափ անձրևները Ճապոնիայում մոլեգնել են անցյալ շաբաթվա կեսերին «Պրապիրուն» թայֆունի ազդեցության պատճառով: Երկրի որոշ շրջաններում մի քանի օրում տեղացել է ավելի քան 1000 միլիմետր անձրև, ինչը հանգեցրել է գետերի վարարման և սողանքների: Դա Ճապոնիայում հեղեղումների պատճառով ամենամեծ թվով զոհերն են 1953 թվականից ի վեր: Այն ժամանակ երկրի արևմուտքի Կյուսյու կղզում զոհվեց 759 մարդ, ավելի քան 450 հազարը զրկվել էր տանիքից:

В Японии число жертв ливневых дождей достигло 179 человек
Число жертв сильных дождей и вызванных ими наводнений и оползней в Японии достигло 179 человек, местонахождение еще более чем 50 человек не установлено,  заявил в среду на пресс-конференции в Токио генеральный секретарь кабинета министров Ёсихидэ Суга.
"Из-за ливней погибли 176 человек, еще трое находятся в состоянии остановки сердца и легких (так в Японии называют клиническую смерть, диагностировать которую могут только врачи - прим. ТАСС). Также девять человек числятся пропавшими без вести", - сказал он. По его словам, в ликвидации последствий наводнений и поисках пропавших участвуют 75 тыс. человек, включая бойцов Сил самообороны, а также 83 вертолета и другая спецтехника.
Мощные ливневые дожди обрушились на Японию в середине прошлой недели из-за воздействия тайфуна "Прапирун". В некоторых районах страны за несколько дней выпало более 1000 мм осадков, что привело к разливу рек и сходу оползней. Это самое большое число погибших от наводнений в Японии с 1953 года. Тогда на острове Кюсю на западе страны погибли 759 человек, более 450 тыс. лишились крова.