Իդեալական տարբերակը մեկ միասնական Ընտրական օրենսգիրք ներկայացնելն է. փոխվարչապետ
Այսօր խորհրդարանում Ընտրական օրենսգրքի փոփոխության նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի նիստում Դաշնակցություն խմբակցության պատգամավոր Սպարտակ Սեյրանյանը առաջին փոխվարչապետ, կառավարությանն առընթեր ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների հանձնաժողովի համակարգող Արարատ Միրզոյանից հետաքրքրվեց՝ ի վերջո Ազգային ժողով պետք է մտնի Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների քանի՞ նախագիծ։
«Կառավարական հանձնաժողովը, աշխատելով խորհրդարանում ստեղծված աշխատանքային խմբի հետ, մե՞կ նախագիծ է բերելու, թե երկու աշխատանքային խմբերի արդյունքում խորհրդարանի քննարկմանն ու քվեարկությանը ներկայացվելու է երկու նախագիծ», -դիմելով նիստին ներկա առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանին՝ հետաքրքրվեց Սպարտակ Սեյրանյանը։
Ի պատասխան՝ Միրզոյանն ասաց, որ իդեալական տարբերակը մեկ միասնական օրենսգիրք խորհրդարան ներկայացնելն է։
«Կարող է լինել բոլորիս սրտով լինել օրենսգիրքը, որի որոշ կետերի շուրջ քաղաքական ուժերը կարող են որոշակի վերապահումներ ունենալ։ Սա իդեալական տարբերակը կլինի։ Լավ կլինի, որ այդպես լինի, բայց կարող է չլինի», - հավելեց Միրզոյանը։

Арарат Мирзоян: Идеальный вариант – это представить единый избирательный кодекс
Сегодня на заседании парламентской рабочей группы по реформам Избирательного кодекса депутат фракции АРФ «Дашнакцутюн» Спартак Сейранян поинтересовался у координатора действующей при премьер-министре комиссии по реформам избирательного законодательства, первого вице-премьера Арарата Мирзояна, в итоге, сколько проектов изменений в Избирательный кодекс будет представлено в парламент Армении.
«Комиссия при правительстве, работая с парламентской рабочей группой, представит один единый проект или к обсуждению и голосованию парламента будут представлены два проекта, разработанные двумя рабочими группами?» - спросил Спартак Сейранян, обратившись к Арарату Мирзояну.
В ответ Арарат Мирзоян заявил, что идеальный вариант – это представить парламенту единый избирательный кодекс.
«Может быть приемлемый для всех кодекс, по некоторым пунктам которого у политических сил есть какие-то оговорки. Это будет идеальным вариантом. Будет хорошо, если произойдет именно так, но так может и не быть», - добавил Арарат Мирзоян.