Մինչև հուլիսի վերջ «Նորֆոլկն» ամբողջությամբ լուծարված կլինի. ՊԵԿ նախագահ
«Նորֆոլկ» ընկերությունը լուծարման գործընթացում է, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
«Հաջորդ շաբաթ կավարտենք լուծարային ստուգման ակտը և մինչև ամսվա վերջ «Նորֆոլկ»-ը ամբողջությամբ լուծարված կլինի։ Կառավարությունում առաջարկներ ունենք և «Նորֆոլկ»-ին փոխարինելու է պետական մասնակցությամբ բաժնետիրական ընկերություն, բայց այն ոչ թե ամբողջությամբ կրկնելու է այն գործունեությունը, ինչը «Նորֆոլկն» է իրականացրել, այլ պետք է հանդիսանա ուղղակի մաքսային միջնորդային ծառայություններ իրականացնող», - ասաց ՊԵԿ նախագահը։
Նա նաև նշեց, որ «Նորֆոլկ» ընկերության դեմ հարուցված քրեական գործը կկարճվի, եթե պետությանը պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնվի։
«Պատճառված վնասի վերականգնումը նախատեսում ենք մինչև հուլիսի 20-ը։ Ի սկզբանե եղել է 7 մլն դրամ գումար, դրա մի մասն արդեն վերականգնվել է, 5 մլն դրամ գումարի չափի գումար կվերականգնվի մինչև հուլիսի 20-ը», - ասաց Դավիթ Անանյանը։

Компания «Норфолк Консалтинг» будет ликвидирована до 20 июля – Давид Ананян
Компания «Норфолк Консалтинг» находится в процессе ликвидации, заявил сегодня на встрече с журналистами председатель Комитета государственных доходов Армении (КГД) Давид Ананян.
«Наследующей неделе завершим акт ликвидационной проверки, и до конца месяца компания будет полностью ликвидирована», - сказал Давид Ананян.
По его словам, компанию «Норфолк Консалтинг» заменит акционерная компания с государственным участием, однако она не будет полностью дублировать деятельность «Норфолк Консалтинг», а будет предоставлять таможенные посреднические услуги.
Давид Ананян отметил, что возбужденное против компании «Норфолк Консалтинг» уголовное дело закроется, когда причиненный государству ущерб будет полностью возмещен.
«Мы предусматриваем возмещение причиненного ущерба до 20-го июля. Изначально сумма составляла 7 млн. драмов, часть ее уже восстановлена, а сумма в размере 5 млн. драмов будет возмещена до 20 июля», - сказал председатель КГД.