Մեյն անհամբեր սպասում է Brexit-ի շուրջը Թրամփի հետ բանակցություններին
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյն անհամբեր սպասում է Brexit-ի շուրջ բանակցություններին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, հայտարարել է վարչապետի պաշտոնական ներկայացուցիչը, հաղորդել է Reuters գործակալությունը:
«Նա անհամբերությամբ է սպասում նրա հետ բանակցությունների սեղանի շուրջը նստելու և նրա հետ Սպիտակ գիրքը քննարկելու հնարավորությանը»,- հայտնել է Մեյի մամուլի քարտուղարը, երբ նրան հարցրել են The Sun թերթում հրապարակված՝ Թրամփի հարցազրույցի մասին:
Ավելի վաղ Թրամփը The Sun թերթի հարցազրույցում ասել է, որ «մեղմ Brexit»-ի տարբերակը կթաղի ԱՄՆ-ի հետ Մեծ Բրիտանիայի ազատ առևտրի շուրջն ապագա համաձայնագիրը: Այսպես կոչված Սպիտակ գիրքը բազմաթիվ հետաձգումներից հետո նախօրեին  ներկայացված 98-էջանոց պլանն է Բրյուսելի հետ ապագա հարաբերությունների վերաբերյալ: Փաստաթղթում ներառված հիմնական սկզբունքները Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն ընդունել է հատուկ նիստում, որը կայացել է հուլիսի 6-ին:
Սակայն երկու հանգուցային նախարարներ՝ ԱԳՆ-ի ղեկավար Բորիս Ջոնսոնը և Brexit-ի հարցերի նախարար Դևիդ Դևիսը համարել են, որ այդ պլանը չափազանց մեծ զիջումներ է նախատեսում Բրյուսելի համար և հակասում է 2016 թվականի հանրաքվեի ժամանակ բրիտանացիների մեծամասնության արտահայատած կամքին: Ի նշան բողոքի Ջոնսոնը և Դևիսը պաշտոնաթողություն են խնդրել:

Мэй с нетерпением ожидает переговоров с Трампом по Brexit
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй с нетерпением ожидает переговоров с президентом США Дональдом Трампом по Brexit, заявил в пятницу официальный представитель премьера, сообщает агентство Reuters.
"Она с нетерпением ждет возможности сесть с ним за стол переговоров и обсудить с ним Белую книгу", - сообщил пресс-секретарь Мэй, когда его спросили об интервью Трампа газете The Sun.
Ранее Трамп в интервью газете The Sun сказал, что вариант "мягкого Brexit", согласованный правительством Терезы Мэй, похоронит будущее соглашение Великобритании с США о свободной торговле.
Так называемая Белая книга - представленный в четверг после многочисленных задержек 98-страничный план по будущим отношениям с Брюсселем. Основные принципы, включенные в документ, были приняты британским правительством на специальном заседании, которое прошло 6 июля. Однако два ключевых министра - глава МИД Борис Джонсон и министр по вопросам Brexit Дэвид Дэвис посчитали, что этот план предусматривает слишком большие уступки Брюсселю и противоречит воле, высказанной большинством британцев на референдуме 2016 года. В знак протеста Джонсон и Дэвис подали в отставку.