Ճապոնիայում ջրհեղեղների զոհերի թիվը հասել է 204-ի
Ճապոնիայում սաստիկ անձրևների և դրանց հարուցած հեղեղումների և սողանքների հետևանքով մահացածների թիվը հասել է 204-ի: Այս մասին հայտարարել է երկրի ոստիկանական գլխավոր վարչությունը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Kyodo գործակալության տվյալով՝ նաև ավելի քան 60 մարդ համարվում է կորած կամ կապի մեջ չի մտնում: Տեղական արտակարգ ծառայությունները ոստիկանության և երկրի Ինքնապաշտպանության ուժերի օգնությամբ շարունակում են որոնողական և փրկարարական աշխատանքները: Ճապոնիայում սաստիկ տեղատարափ անձրևներն անցյալ շաբաթվա կեսերին մոլեգնել են «Պրապիրուն» թայֆունի ներգործության պատճառով:
Երկրի որոշ շրջաններում մի քանի օրում տեղացել է հազար միլիմետրից ավելի անձրև, ինչը հանգեցրել է գետերի վարարման և սողանքների: Ճապոնիայում դա հեղեղումներից զոհվածների ամենմեծ թիվն է 1953 թվականից ի վեր: Այն ժամանակ երկրի արևմուտքի Կյուսյու կղզում զոհվեց 759 մարդ, ավելի քան 450 հազարը զրկվեց օթևանից:

Число жертв ливневых дождей в Японии достигло 204 человек
Число жертв сильных дождей и вызванных ими наводнений и оползней в Японии достигло 204 человек. Об этом в пятницу объявило главное полицейское управление страны, передает ТАСС.
По данным агентства Kyodo, более 60 человек также числятся пропавшими или не выходят на связь. Местные экстренные службы при поддержке полиции и солдат Сил самообороны страны продолжают поисковые и спасательные операции.
Мощные ливневые дожди обрушились на Японию в середине прошлой недели из-за воздействия тайфуна "Прапирун". В некоторых районах страны за несколько дней выпало более 1 тыс. мм осадков, что привело к разливу рек и сходу оползней. Это самое большое число погибших от наводнений в Японии с 1953 года. Тогда на острове Кюсю на западе страны погибли 759 человек, более 450 тыс. лишились крова.