Բժիշկները ոգևորված չեն աշխատավարձի 15 տոկոս բարձրացումից, դրույք են պահանջում. ՀԺ
«Հայկական ժամանակ»-ն անդրադաձել է օգոոստոսի 1-ից առողջապահության առաջնային օղակի բուժաշխատողների աշխատավարձերը բարձրացնելու նախարարի որոշմանն ու գրել. «Թերապևտները վարձատրվում են ըստ սպասարկվող բնակչության քանակի: Նրանց մեկն ասաց, որ իր սպասարկման տարածքում 16000 անձ է հաշվառված: Աշխատավարձը 93 հազար դրամ է: Օգոստոսից աճը կկազմի 13 հազար 950 դրամ` ընդհանուր առմամբ հասնելով 107 հազարի»:
Թերթի հետ զրույցում թերապևտներից մեկը, ով չի ցանկացել, որ անունը հրապարակվի նշել է. «Շոյված ենք, որ նախարարը հիշել է մեր մասին, որ հասկացել է, որ առաջին օղակի բժիշկները իրոք չարքաշ աշխատանք են կատարում և անշնորհակալ գործ են անում: Շատ շոյված ենք դրա համար, ուղղակի 15 տոկոսը էական փոփոխություն չէ»: Ինչ վերաբերում է աշխատավարձի չափը որոշելու գործող մեխանիզմին, երբ կարևոր է բնակչության թիվը, նա կարծիք է հայտնել, որ դա ճիշտ տարբերակ չէ, և ինքը կնախընտրեր, որ բժիշկների աշխատանքը չափվեր` ըստ դրույքի:
«Ինչ է նշանակում՝ ընկնենք բնակչության հետևից, որ մեզ տասը դրամ փող ավելացնե՞ն: Դրույք պիտի լինի: Ամեն մի բժիշկ պետք է ունենա մեկ դրույք, կես դրույք, և այդ դրույքի համար պետք է հստակ վարձատրության չափ լինի», - աշխատավարձի անկայությունից դժգոհելով՝ ընդգծել է նա:

«Айкакан жаманак»: Врачи не в восторге от 15% повышения зарплаты
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что согласно решению министра, зарплаты сотрудников первичного звена здравоохранения с 1-го августа повысятся.
«Терапевты оплачиваются согласно количеству обслуживаемого населения. Одна их них сказала, что на обслуживаемой ею территории учтено 1600 человек. Зарплата составляет 93 тысячи драмов. С августа рост составит 13 тысяч 950 драмов – в целом зарплата достигнет 107 тысяч драмов», - отмечает газета.
В беседе с корреспондентом издания терапевт, не захотевшая назвать свое имя, заявила: «Польщены, что министр вспомнил о нас, и понял, что врачи первичного звена действительно выполняют тяжелую и неблагодарную работу. Очень польщены, просто эти 15% – несущественное изменение».Что касается действующих механизмов расчета оплаты труда, когда важно количество обслуживаемого населения, врач выразила мнение, что это неправильный вариант и она предпочла бы, что заплата определялась по должностному окладу.
«Что значит, бегать за числом жителей, чтобы нам увеличили 10 драмов. Должна быть ставка. Каждый врач должен работать полную ставку, полставки и получать четкую зарплату», - подчеркнула она, жалуясь на нестабильность зарплаты.