Չինաստանը բողոք կներկայացնի ԱՄՆ-ի՝ ԱՀԿ լրացուցիչ մաքսեր սահմանելու մտադրության պատճառով
Չինաստանի իշխանությունները բողոք են ներկայացրել Առևտրի համաշխարհային կազմակերպություն (ԱՀԿ) չինական արտադրանքի նկատմամբ 200 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարի լրացուցիչ մաքսեր սահմանելու՝ ԱՄՆ-ի մտադրության պատճառով, հայտնում  է Reuters-ը՝ հղում անելով ՉԺՀ-ի առևտրի նախարարությունը:
Հուլիսի 10-ին առևտրական բանակցություններում ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի կառավարությունը պատրաստել է Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների՝ 200 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարի լրացուցիչ ցուցակ, որոնց նկատմամբ կսահմանվեն 10 տոկոսի չափով սակագներ:
Այս առնչությամբ ՉԺՀ-ի առևտրի նախարարությունը հայտարարել է, որ չինական արտադրանքի նկատմամբ ամերիկյան նոր մաքսերը «Վաշինգտոնի համար կվերածվեն համընդհանուր բողոքի և միջազգային հանրակցության պատասխան միջոցների»: Նախարարության տեղեկավտությամբ՝ «Պեկինը զարմացած է Սպիտակ տան գործողություններից, որոնք ոտնահարում են Չինաստանի հանգուցային շահերը»:

Китай подал жалобу в ВТО из-за намерений США ввести дополнительные пошлины
Власти Китая подали жалобу в ВТО из-за планов США ввести дополнительные пошлины в отношении китайской продукции на общую сумму в $200 млрд,  сообщило в понедельник агентство Reuters со ссылкой на минкоммерции КНР.
10 июля представитель США на торговых переговорах Роберт Лайтхайзер объявил, что американское правительство подготовило дополнительный список импортируемых из Китая товаров на сумму $200 млрд, в отношении которых будут введены тарифы в размере 10%.
В связи с этим минкоммерции КНР заявило, что новые пошлины Соединенных Штатов в отношении китайской продукции "обернутся для Вашингтона всеобщим протестом и ответными мерами международного сообщества через ВТО". По информации министерства, "Пекин удивлен действиями Белого дома, которые ущемляют ключевые интересы Китая".