Թրամփն արհամարհել է Պուտինի հետ հանդիպման համար իր օգնականների կազմած նյութերը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն անտեսել է այն 100-էջանոց փաստաթղթի կետերի մեծամասնությունը, որը նրա օգնականները կազմել էին ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ԱՄՆ-ի ղեկավարի հանդիպման համար, որը նախօրեին կայացավ Հելսինկիում, հայտնում է The Washington Post թերթը՝ հղում անելով իրավիճակին ծանոթ երկու աղբյուրին:
Նրանց խոսքով՝ այն, թե Թրամփն ինչպես է վարել երկխոսությունը, «զգալի չափով ընթացել է հակառակ այն պլանին», որը ենթադրում էր, որ ԱՄՆ-ի նախագահը կոշտ դիրքորոշում կբռնի բանակցություններում: Մասնավորապես, Սպիտակ տան ղեկավարի օգնականները հանդիպումից առաջ նրա հետ քննարկել են այնպիսի ասպեկտներ, ինչպիսիք են Ռուսաստանի հետ Ղրիմի վերամիավորման դատապարտումը և 2016 թվականի ընտրություններին Մոսկվայի՝ իբր տեղ գտած միջամտությունը: Թրամփը, սակայն, «որոշումը փոխել Է խաղի ընթացքում» և բանակցությունները վարել Է իր հայեցողությամբ, նշել է թերթի զրուցակիցը:
Նախօրեին Հելսինկիի Նախագահական պալատում տեղի ունեցավ Պուտինի և Թրամփի առաջին լիաֆորմատ հանդիպումը:
Գագաթնաժողովի արդյունքներին նվիրված առաջին մամուլի ասուլիսում Թրամփը հայտարարել է, որ «վիթխարի վստահություն» ունի ԱՄՆ-ի հետախուզական ծառայությունների նկատմամբ, որոնք Ռուսաստանին մեղադրում են որ, իբր 2016 թվականին փորձել է ազդել ամերիկյան ընտրական գործընթացի վրա: Սակայն, ԱՄՆ-ի նախագահի խոսքով՝ Պուտինը «չափազանց հաստատակամ և վճռական էր» ընտրությունների ընթացքին Ռուսաստանի որևէ միջամտության՝ «իր ժխման մեջ»:

Трамп пренебрег материалами, составленными его помощниками для встречи с Путиным
Президент США Дональд Трамп проигнорировал большинство пунктов 100-страничного документа, составленного его помощниками для встречи главы США с президентом РФ Владимиром Путиным, которая состоялась в понедельник в Хельсинки, сообщила в понедельник газета The Washington Post со ссылкой на два источника, знакомых с ситуацией.
По их словам, то, как Трамп вел диалог, "в значительной мере шло вразрез с планом", который предполагал, что президент США займет жесткую позицию на переговорах. В частности, помощники главы Белого дома перед встречей обсуждали с ним такие аспекты, как осуждение воссоединения Крыма с Россией и якобы имевшее место вмешательство Москвы в выборы в 2016 году. Трамп, однако, "изменил решение по ходу игры" и вел переговоры по-своему, указывает собеседник газеты.
В понедельник в президентском дворце в центре Хельсинки прошла первая полноформатная встреча Путина и Трампа. На пресс-конференции по итогам саммита Трамп заявил, что испытывает "огромное доверие" к разведывательным службам США, которые обвиняют Россию в том, что она якобы пыталась влиять на американский избирательный процесс в 2016 году. Однако, по словам президента США, Путин был "чрезвычайно тверд и решителен в своем отрицании" какого бы то ни было вмешательства России в ход выборов.