Մեյը Brexit-ի շուրջն իր պլանին չհամաձայնվողներին սպառնացել է վաղաժամկետ ընտրություններով
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը կառավարող Պահպանողական կուսակցությունում Brexit-ից հետո Լոնդոնի և Բրյուսելի միջև տնտեսական կապերի զարգացման՝ իր պլանին չհամաձայնվողներին սպառնացել է վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրություններով, հայտնում է The Times թերթը:
Թերթի տվյալով՝ նման նախազգուշացմամբ Մեյը հադնես է եկել նախօրեի երեկոյան Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատում առևտրական օրինագծի ուղղման շուրջը վճռական քվեարկությունից անմիջականորեն առաջ, ուղղում, որն առաջարկել են վարչապետի քննադատները՝ Սթիվեն Համոնդի և Նիկի Մորգանի գլխավորությամբ: Այդ վճռական քալի շնորհիվ ստորին պալատի պատգամավորները մի փոքր մեծամասնությամբ մերժել են այդ ուղղումը: Համապատասխան օրենսդրական փոփոխումը մտցնելու դեմ հանդես է եկել 307 պատգամավոր, կողմ՝ 301-ը: Brexit-ը տեղի կունենա 2019 թվականի մարտի 29-ին, ինչից հետո, պլանի համաձայն՝ պետք է սկսվի անցումային շրջանը, որը կտևի մնչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:

Мэй пригрозила несогласным с ее планом по Brexit досрочными выборами
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй пригрозила несогласным в правящей Консервативной партии с ее планом развития экономических связей между Лондоном и Брюсселем после Brexit досрочными парламентскими выборами, сообщает в среду газета The Times.
По ее данным, с подобным предупреждением Мэй выступила непосредственно перед решающим голосованием во вторник вечером в Палате общин британского парламента по поправке к торговому биллю, которую предложили критики премьера во главе с Стивеном Хаммондом и Ники Морган. В результате этого решительного шага депутаты нижней палаты небольшим большинством отвергли эту поправку. Против внесения соответствующего законодательного изменения выступили 307 депутатов, за - 301.
Brexit пройдет 29 марта 2019 года, после чего, согласно плану, должен наступить переходный период, который продлится до 31 декабря 2020 года.