Ռուսաստանը ցանկանում է Վրաստանի հետ հարաբերությունները վերականգնել. Զախարովա
Ռուսաստանը շահագրգռված է Վրաստանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների վերականգնմամբ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան վրացական «Ռուսթավի-2» հեռուստաալիքի հետ զրույցում:
«Մենք շահագրգռված ենք ռուս-վրացական հարաբերությունների լիամասշտաբ վերականգնմամբ: Սա համապատասխանում է մեր երկրների ժողովուրդների արմատական շահերին, եւ ռուսական կողմից ոչ մի խոչընդոտ չկա, կարգավորման առաջընթացը կախված է բացառապես քաղաքական կամքից եւ իրատեսությունից»,- ասել է Զախարովան:
Նա ավելացրել է, որ վրացական կողմի «Օտխոզորիա-Թաթունաշվիլի» պատժամիջոցային ցուցակը ոչ մի կերպ չի ազդի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վրա, քանի որ դա ռուսական կողմի հետ կապված չէ:
««Օտխոզորիա-Թաթունաշվիլի» ցուցակը, ինչպես նաեւ այդ քաղաքացիների հետ տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպերը Ռուսաստանի հետ ոչ մի կապ չունեն, ուստի այդ ցուցակը ոչ մի կերպ չի կարող ազդել վրացա-ռուսական հարաբերությունների վրա: Այս որոշումն առճակատային է եւ սադրիչ»,- հայտարարել է Զախարովան:
Այս տարվա մարտին Վրաստանի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ բանաձեւ էր ընդունել Աբխազիայում եւ Հարավային Օսիայում մարդու իրավունքների խախտումների մասին: Բանաձեւի ընդունման համար հիմք էր հանդիսացել 2016 թվականին վրացա-աբխազական սահմանին Վրաստանի քաղաքացի Գիգլա Օտխոզորիայի սպանությունը եւ այս տարվա փետրվարին Ցխինվալում Վրաստանի քաղաքացի Արչիլ Թաթունաշվիլիի մահը:
Խորհրդարանն այս համաձայնագրով կառավարությանը հանձնարարել էր ներկաացնել, այսպես ասած, «Օխոզորիա-Թաթունաշվիլի ցուցակը», որի մեջ մտնելու էին Վրաստանի քաղաքացիների սպանության, առեւանգման, կտտանքների եւ անմարդկային վերաբերմունքի, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու համար մեղադրված եւ դատապարտված անձինք:

Россия желает восстановления отношений с Грузией, заявила Захарова
Россия заинтересована в восстановлении добрососедских отношений с Грузией, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в интервью грузинскому телеканалу «Рустави 2», сообщает РИА Новости.
«Мы заинтересованы в полномасштабном восстановлении добрососедских российско-грузинских отношений. Это соответствует коренным интересам народов наших стран, и с российской стороны никаких препятствий нет, прогресс нормализации зависит исключительно от политической воли и реализма», — сказала Захарова.
Она добавила, что санкционный список грузинской стороны «Отхозория – Татунашвили» никак не повлияет на отношения с Россией, так как это не связано с российской стороной.
«Список «Отхозория-Татунашвили», так же как и трагические инциденты, которые произошли с этими гражданами, не имеют никакой связи с Россией, поэтому этот список никак не окажет влияния на грузино-российские отношения. Это решение конфронтационное и провокационное», — заявила Захарова.
Парламент Грузии в марте этого года большинством голосов принял резолюцию о нарушениях прав человека в Абхазии и Южной Осетии. Документ был принят совместно депутатами из правящей команды и оппозиционерами. Основанием для принятия резолюции стали убийство в 2016 году на грузино-абхазской границе гражданина Грузии Гиглы Отхозория и смерть в феврале этого года в Цхинвале грузинского гражданина Арчила Татунашвили.
Данной резолюцией парламент поручил правительству представить так называемый «список Отхозория — Татунашвили», в который войдут лица, обвиняемые и осужденные за убийство, похищения, пытки и негуманное обращение, тяжкий вред здоровью граждан Грузии. В данный список вошли 33 человека.