Հելսինկիում Թրամփը գտել է Պուտինի հետ կառուցողական երկխոսության ուղին, հայտարարել է Փոմպեոն
Նախագահ Դոնալդ Թրամփին ԱՄՆ-Ռուսաստան գագաթնաժողովում հաջողվել է հասնել առաջադրված նպատակներից մեկին. ուղի գտնել Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինի հետ մի շարք առավել հրատապ հարցերի շուրջը կառուցողական երկխոսության համար: Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն:
«Նախագահին (Թրամփին) հաջողվեց հասնել (գագաթնաժողովի) նպատակներից մեկին. ստեղծել միջոց, որը երկու խոշոր տերությունների ղեկավարներին թույլ տա դրական և կառուցողական երկխոսություն վարել կարեւոր թեմաների շուրջը»,- նշել է Փոմպեոն:
«Կան մի շարք հարցեր, որոնցում մեր երկու երկրների շահերն ու արժեքները տարբերվում են, և նախագահը շատ անհանգստացած է դրանից», - հավելել է նա:
Պետքարտուղարը նաև հավաստել է, որ հանդիպմանն «առաջընթաց ձեռք բերվեց ահաբեկչությանը հակազդելու գործում ավելի սերտ համագործակցության ճանապարհին»:
«Ձեռնարկվեցին ջանքեր միջուկային սպառազինությունների նկատմամբ վերահսկողության հարցի քննարկում սկսելու համար՝ դրանց տարածումը կանխելու նպատակով: Քննարկվեցին շատ բաներ, որոնք պահանջվում է շատ լուրջ մշակել»,- նշել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղարը:

Помпео считает, что Трамп в Хельсинки нашел путь для конструктивного диалога с Путиным
Президенту Дональду Трампу на саммите США - Россия удалось достичь одной из поставленных целей - найти путь для конструктивного диалога с российским лидером Владимиром Путиным по ряду наиболее актуальных вопросов. С таким заявлением выступил в четверг в интервью телеканалу Fox News госсекретарь Майкл Помпео.
"Президенту [Трампу] удалось достичь одной из целей [саммита] - создать способ, позволяющий двум лидерам крупных держав вести позитивный и конструктивный диалог по важным темам", - отметил Помпео.
"Есть ряд вопросов, в которых интересы и ценности наших двух стран расходятся, и президент очень обеспокоен этим", - добавил он.
Госсекретарь также подтвердил, что на встрече был "достигнут прогресс на пути более тесного сотрудничества в противодействии терроризму". "Были предприняты усилия для начала обсуждения вопроса контроля над ядерными вооружениями с целью предотвратить их распространение. Было обсуждено множество вещей, которые требуется очень серьезно проработать", - продолжал госсекретарь США.