Պուտինը Թրամփին առաջարկել է հանրաքվե անցկացնել Դոնբասի հարցով
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հելսինկիում կայացած հանդիպմանը ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփին առաջարկել է հանրաքվե անցկացնել՝ որպես Դոնբասում ճգնաժամի լուծման տարբերակներից մեկը, փոխանցում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Bloomberg-ին:
Գործակալության աղբյուրները, որոնք ներկա են եղել Պուտինի՝ դեսպանների և ՌԴ մշտական ներկայացուցիչների հետ խորհրդակցությանը, նշել են, որ խոսքը միջազգային կազմակերպությունների հովանու ներքո հանրաքվեի անցկացման մասին է, որին ինքնահռչակված Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության բնակիչները իրենց կարծիքը կհայտնեն այս տարածքների կարգավիճակի վերաբերյալ:
Պուտինը և Թրամփը համաձայնել են չհրապարակել այս պլանը, որպեսզի ԱՄՆ նախագահը հնարավորություն ունենա մտածել այդ մասին, հավելել են Bloomberg-ի զրուցակիցները:

Путин предложил Трампу провести референдум по Донбассу, пишет Bloomberg
Президент России Владимир Путин на встрече в Хельсинки предложил американскому лидеру Дональду Трампу провести референдум в качестве одного из вариантов урегулирования кризиса в Донбассе, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Блумберг.
Источники агентства, которые присутствовали на совещании Путина с послами и постоянными представителями России, сообщили, что речь идет о референдуме под эгидой международных организаций, на котором жители самопровозглашенных ДНР и ЛНР выскажутся о статусе территорий.
Путин и Трамп договорились не озвучивать публично данный план, чтобы президент США имел возможность его обдумать, добавили собеседники Блумберга.