Հարավային Կորեայի դատարանը երկրի նախկին նախագահին դատապարտել է ութ տարվա բանտարկության
Հարավային Կորեայի դատարանը երկրի նախկին նախագահ Պակ Կըն Հեին դատապարտել է 8 տարվա բանտարկության պետական միջոցները վատնելու և կուսակցական գործունեությանը միջամտելու համար, հայտնում է РИА Новости-ն` հղում անելով «Ռենհափ» գործակալությանը:
Դատարանի որոշմամբ՝ պետության նախկին ղեկավարը 6 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել Հարավային Կորեայի Ազգային հետախուզական գործակալության բյուջեից միջոցներ ստանալու համար, նա պետք է վճարի նաև 3,3 մլրդ դոլար (մոտ 3 մլն դոլար) տուգանք:
Դատավճռով նախատեսվում է ևս 2 տարվա բանտարկություն իր նախագահության տարիներին իշխող կուսակցությունից թեկնածուների առաջադրմանն ապօրինի մասնակցելու համար:
2018 թվականի ապրիլին Սեուլի կենտրոնական դատարանը Հարավային Կորեայի նախկին նախագահ Պակ Կըն Հեին արդեն դատապարտել էր 24 տարվա բանտարկության:

Суд Южной Кореи приговорил экс-президента Пак Кын Хе к восьми годам заключения
Суд Южной Кореи приговорил экс-президента Пак Кын Хе к 8 годам заключения за растрату госсредств и вмешательство в партийную деятельность, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Ренхап.
По решению суда, бывший глава государства приговорена к шести годам заключения за получение средств из бюджета Национального разведывательного агентства южной Кореи, ей также предстоит выплатить штраф в 3,3 миллиарда вон (почти 3 миллиона долларов).
Приговор также предполагает еще два года заключения за незаконное участие в назначении кандидатов на выборы от правящей в период ее президентства партии.
В апреле 2018 года центральный суд Сеула уже приговорил бывшего президента Южной Кореи Пак Кын Хе к 24 годам тюрьмы.