Մակրոնի խորհրդականին կհեռացնեն մայիսմեկյան ցույցի ժամանակ մարդկանց վրա հարձակման պատճառով
Ելիսեյան պալատի ներկայացուցիչն ուրբաթ Agence France-Presse գործակալությանը հայտնել է, որ Ֆրանսիայի նախագահի վարչակազմում ձեռնարկվում են Ալեքսանդր Բենալյայի հեռացումը նախապատրաստելու քայլեր: Նախագահի կաբինետի այդ աշխատողն, ինչպես վկայում են զանգվածային լրատվամիջոցներում հրապարակված տեսանյութերը, ծեծել է մարդկանց մայիսմեկյան ցույցի ժամանակ:
«Սկսված է Բենալյայի պաշտոնից արձակման ընթացակարգը», - հայտնել է նախագահի վարչակազմի ներկայացուցիչը:
Միևնույն ժամանակ Փարիզի դատախազությունը, որը նախնական հետաքննություն է վարում, ուրբաթ հայտնել է, որ Բենալյան ձերբակալված է և կալանքի տակ Է վերցված:
Խոսքը վերաբերում է Ֆրանսիայի նախագահի կաբինետի աշխատակից Ալեքսանդր Բենալյային, որը եղել է ոստիկանության այն աշխատակիցների շարքերում, որոնք Փարիզում ապահովում էին մայիսմեկյան ցույցի անվտանգությունը, քանի որ զբաղեցնում էր Ելիսեյան պալատի կողմից միջոցառումներ անցկացնելիս անվտանգության ապահովման հարցերի պատասխանատուի պաշտոնը:

Советника Макрона уволят из-за нападения на людей во время первомайской манифестации
Представитель Елисейского дворца сообщил агентству Agence France-Presse в пятницу, что в администрации президента Франции предпринимаются шаги по подготовке увольнения Александа Беналля. Этот работник кабинета президента, как свидетельствуют опубликованные в СМИ видеоматериалы, избивал людей во время первомайской манифестации, сообщает ТАСС.
"Начата процедура увольнения Беналля", - сообщил представитель администрации президента. В то же время прокуратура Парижа, ведущая предварительное расследование, сообщила в пятницу, что Беналль задержан и помещен под стражу.
Речь идет о сотруднике кабинета президента Франции Александре Беналля, который находился в рядах сотрудников полиции, обеспечивающих безопасность первомайской манифестации в Париже, так как занимал должность ответственного за вопросы обеспечения безопасности при проведении мероприятий Елисейским дворцом. Согласно видео, Беналля напал на одного из манифестантов и избил его.