Դժվար կլինի, բայց արդարացնելու ենք Քոչարյանին. փաստաբանները հայտարարում են ՀՔԾ-ի և դատախազության իրավական անգրագիտության մասին (Տեսանյութ)
28/07/2018 16:43
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանը պաշտոնաթող նախագահին առաջադրված մեղադրանքում զավեշտալի կետ է նկատել։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա ասաց, թե ըստ էության, հասկանալի չէ մեղադրանքը։
Ավելին, որպեսզի պատկերավոր լինի, նա օրինակով ներկայացրեց. «Ինչ-որ փաստեր են նկարագրված և հետո ասում է՝ մեղադրանք 300.1 հոդվածով։ Այդ նույն է, որ ես ասեմ՝ Արամ Օրբելյանը վեր կացավ քնից, լվացվեց, նախաճաշեց, սափրվեց ու դուրս եկավ տնից, նստեց ավտոմեքենա ու դրա համար նա մեղադրվում է գողության համար։ Այ, մոտավորապես նման տեքստ է մեղադրանքը։ Որևէ պատճառահետևանքային կապ արարքների ու մեղադրանքի միջև չեմ տեսնում, այսինքն՝ հանցագործության հանցակազմի էլեմենտ չեմ տեսնում, որպեսզի կարողանամ քննարկել ձեզ հետ այն», - հայտարարեց փաստաբանը։
Ավելի հստակ, փաստաբանը նկատեց, որ հասկանալի չէ՝ Քոչարյանը մեղադրվում է զինված ուժերին օգտագործելո՞ւ, զորք մտցնելո՞ւ, թե՞ արտակարգ ռեժիմ հայտարարելու համար։
«Մենք տեղյակ չենք՝ այս արարքը եղել է կամ չի եղել, որ կարողանանք վիճել կամ չվիճել, ուղղակի ինչ-որ պատմություն է գրված, ցուցմունքներ են գալիս ու եզրահանգում է ներկայացվում», - նշեց Օրբելյանը՝ ընդգծելով, որ քննչական մարմինները բավարար չափով չեն մշակել քրեական գործը և հավաստի ապացույցներ չեն ներկայացրել։
Արարքը, որի համար մեղադրանք է առաջադրվել Քոչարյանին՝ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելը, ըստ փաստաբանի, անհասկանալի է իրենց համար։ Նրա խոսքով՝ իրենք ՀՔԾ-ի կողմից դատարան ներկայացված փաստաթղթերից փորձել են հասկանալ, թե Քոչարյանի կոնկրետ ո՞ր գործողությունը կամ գործողություններն են բերել սահմանադրական կարգի տապալմանը, չի ստացվել։
Ավելին, փաստաբանի խոսքով, փաստաթղթեր թաքցնելը կամ չներկայացնելը պաշտպանական կողմին չի կարող համարվել քննչական տակտիկա և դա անընդունելի է։
Լրագրողը հետաքրքրվեց, թե հեշտ կլինի՞ պաշտպանական խմբի համար պաշտպանությունն իրականացնել, ինչին Օրբելյանը ասաց, որ ոչ, բայց փորձելու են։
Քոչարյանի պաշտպանությունն իրականացնող փաստաբանական խմբի անդամ, փաստաբան Սարգիս Գրիգորյանը պնդեց՝ առաջադրված մեղադրանքը՝ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու մասին 300.1 հոդվածը ապացուցողական մեծ շեմ է պահանջում։
«Հայաստանում սահմանադրական կարգի տապալում երբևիցե չի կիրառվել։ Դասագրքերում գրված է երկու տող, բոլորին խորհուրդ կտայի բացել օտարկերկրյա դասագրքեր ու հասկանալ՝ ինչի մասին է խոսքը։ Սահմանադրական կարգի տապալումը ենթադրում է, որ պետք է քանդվի գործող սահմանադրական ինստիտուտ և դրա փոխարեն ստեղծվի նոր սահմանադրական ինստիտուտ։ Հաշվի առնելով ՀՔԾ-ի հաղորդագրությունում ներկայացված փաստական հանգամանքները և ապրելով ՀՀ-ում վերջին 40 տարին՝ կարող եմ ասել՝ սահմանադրական ինստիտուտ չի վերացել, և նոր սահմանադրական ինստիտուտ չի ստեղծվել», - ասաց Գրիգորյանը։
«Բացառությամբ հանրաքվեի միջոցով սահմանադրական փոփոխությունների», - իր հերթին լրացրեց Արամ Օրբելյանը։
Այս խմբի մյուս փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը, որը Հայաստանում երկար տարիներ է՝ փաստաբանական գործունեություն է ծավալում և Փաստաբանների պալատի նախկին նախագահն է, կարծում է, որ դժվար կլինի Ռոբերտ Քոչարյանին արդարացնել, բայց ամեն ինչ անելու են արդարացնելու համար։ Եթե նույնիսկ արդարացման չհասնեն Հայաստանում, ապա կհասնեն մինչև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
«Այս գործին ՀՔԾ-ի հետ միասին ներգրավված է նաև դատախազությունը։ Այնքան պարզունակ է իրավական անգրագիտությունը, որ դրսևորվել է այս գործով։ Եթե այդքան ստվար զանգված նման ձևով մոտեցել է հարցին, ընդ որում թաքցրել է քրեական գործի նյութերի մի մասը ու չի տրամադրել մեզ, խախտում է հավասարության մասին եվրոպական սկզբունքը, ուրեմն դժվար է լինելու մեզ արդարացնել նրան», - հայտարարեց փաստաբան Սահակյանը։
Այդուհանդերձ, փաստաբանը գիտի մեկ դեպք, երբ հնարավոր կլինի հեշտ արդարացնել Քոչարյանին. «Եթե այս գործընթացին միջամտի պարոն վարչապետը։ Ճիշտ է՝ ինձ կասեն՝ ի՞նչ իրավունքով նա պետք է միջամտել, բայց նա կարող է հանձնարարել գլխավոր դատախազին և ասել՝ մանրամասն նայեք, խնդրում եմ, իմ անունը հոլովվում է էստեղ։ Եթե անի այդ բանը, գուցեև իրավիճակը հեշտանա»։

Будет сложно, но мы оправдаем Кочаряна – адвокаты заявили о правовой неграмотности Специальной следственной службы и прокуратуры
28/07/2018 18:15
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Орбелян в предъявленном экс-президенту обвинении заметил курьезный пункт. Сегодня в ходе пресс-конференции Арам Орбелян заявил, что обвинение, по сути, непонятно.
Более того, он более образно представил это на примере: «Описаны какие-то факты и потом говорится – обвинение по статье 300.1. Это то же самое, если я скажу, Арам Орбелян проснулся, умылся, позавтракал, побрился, вышел из дома и сел в машину и поэтому обвиняется в краже. Обвинение изложено вот примерно таким текстом. Не вижу какую-либо причинно-следственную связь между поступками и обвинением, то есть, не вижу элемента состава преступления, чтобы обсуждать его с вами», - заявил адвокат.
Как отметил адвокат, непонятно Кочарян обвиняется в использовании вооруженных сил, введении войск или в объявлении чрезвычайного положения.
«Мы не знаем, был совершен этот поступок или нет, чтобы спорить или не спорить, просто написана какая-то история, затем следуют показания и представлено заключение», - отметил Арам Орбелян, подчеркнув, что следственные органы недостаточно разработали уголовное дело и не представили достоверных доказательств.
По словам адвоката, деяние, за которое Роберту Кочаряну предъявлено обвинение в свержении конституционного порядка, непонятно им.
Арам Орбелян отметил, что они пытались понять из представленных в суд Специальной следственной службой документов, какое конкретно действие или действия Кочаряна привели к свержению конституционного порядка, однако не получилось.
Более того, по словам адвоката, сокрытие документов или их непредоставление стороне защиты не может считаться следственной тактикой и неприемлемо.
Журналист поинтересовался, легко ли будет адвокатам осуществить защиту, на что Арам Орбелян отметил, что нет, но они попытаются.
Член группы, адвокат Саркис Григорян подчеркнул, что выдвинутое обвинение – статья 301.1 о свержении конституционного порядка – требует большой доказательного порога.
«В Армении никогда не применялась статья о свержении конституционного порядка. В учебниках написано две строчки, посоветовал бы всем открыть иностранные учебники и понять, о чем идет речь. Свержение конституционного порядка предполагает, что должен быть разрушен действующий конституционный институт и вместо этого создан новый конституционный институт. Учитывая представленные в сообщении Специальной следственной службы фактические обстоятельства, и живя в Армении в течение последних 40 лет, могу сказать, что конституционный институт не устранен, и новый конституционный институт не создан», - сказал Григорян.
«За исключением конституционных изменений путем референдума», - в свою очередь отметил Арам Орбелян.
Другой адвокат Рубен Саакян, который длительные годы занимается в Армении адвокатской деятельностью и был ранее председателем Палаты адвокатов Армении, считает, что оправдать Роберта Кочаряна будет сложно, однако они сделают все для этого. Если даже им не удастся добиться его оправдания в Армении, обратятся в Европейский суд по правам человека.
«В этом деле вместе со Специальной следственной службой вовлечена также прокуратура. Правовая неграмотность настолько очевидно проявилась в этом деле. Если такое большое число людей подобным образом подошли к вопросу, при этом скрыли часть материалов уголовного дела и не предоставили нам, нарушили европейский принцип равенства, значит, нам сложно будет его оправдать», - заявил адвокат.
Вместе с тем, адвокат знает одно условие, при котором возможно будет легко оправдать Кочаряна: «Если в этот процесс вмешается господин премьер-министр. Правда, мне скажут, по какому праву он должен вмешаться, но он может поручить генеральному прокурору, сказать детально посмотрите, прошу, здесь муссируется мое имя. Если сделает это, возможно ситуация облегчится».