2008-ի մարտի 1-ին արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին նախագահի հրամանագիրը համապատասխանում է ՀՀ օրենսդրությանը. Քոչարյանի փաստաբան (Տեսանյութ)
28/07/2018 15:42
2008-ի մարտի 1-ին արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին նախագահի հրամանագիրը իրավաչափ է, ամբողջությամբ համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը և ՀՀ-ի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Քոչարյանի պաշտպանությունն իրականացնող փաստաբանական խմբի անդամ, փաստաբան Սարգիս Գրիգորյանը։
«Ուզում եմ հիշեցնել բոլորին, այդ թվում՝ իրավապահ մարմիններին, որ արտակարգ դրությունը, բացի ՀՀ Սահմանադրությամբ սահմանված լինելուց, նաև ամրագրված է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայում», - ասաց փաստաբանը։
Նրա խոսքով՝ 2008-ի մարտի 1-ի դրությամբ ՀՀ նախագահը ուներ սահմանադրական իրավուքններ և պարտականություններ՝ հայտարարելու արտակարգ դրություն, եթե կային Սահամանդրական կարգին սպառնացող վտանգներ։
Փաստաբանը հիշեցրեց, որ 2008-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների շրջանակում ներքին ու արտաքին անվտանգության խնդիրների լուծման նպատակով նախագահը ունեցել է խորհրդակցություններ, նաև տվել է հարցազրույցներ։
«Փետրվարի 23-ին տեղի է ունեցել խորհրդակցություն նախագահի գլխավորությամբ, որի ընթացքում քննարկվել է 3 հարց, որոնցից առաջինը եղել է այն, որ բանակը չպետք է խառնվի քաղաքական պրոցեսներին, մյուսը քննարկվել է կարգուկանոնի հարցը, որ բանակը չխառնվի ներքին գործընթացներին ու սահմանների հարցը։ Այսինքն՝ մարտի 1-ին, երբ հայտարարվել է արտակարգ դրություն, մենք ունեցել ենք ներքին ու արտաքին խնդիրներ», - հայտարարեց փաստաբանը։

Указ президента Армении об объявлении чрезвычайного положения 1 марта 2008 года соответствует законодательству Армении – адвокат Роберта Кочаряна
28/07/2018 16:49
Указ президента Армении об объявлении чрезвычайного положения 1 марта 2008 года правомерен, полностью соответствует Конституции Республики Армения и взятым на себя Арменией международным обязательствам, заявил сегодня в ходе пресс-конференции один из адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна Саркис Григорян.
«Хочу всем напомнить, в том числе и правоохранительным органам, что чрезвычайное положение, кроме того, что установлено Конституцией, закреплено также в Европейской конвенции по защите прав человека», - сказал адвокат.
По его словам, по состоянию на 1 марта 2008 года президент Армении обладал конституционными полномочиями и обязательствами, чтобы объявить чрезвычайное положение в случае наличия угроз конституционному порядку.
Адвокат напомнил, что президент проводил консультации для решения внутренних и внешних проблем безопасности в рамках происходящих в 2008 году событий, а также давал интервью.
«23 февраля состоялось совещание по главе с президентом, на котором обсуждались 3 вопроса, первым из них был вопрос невмешательства армии в политические процессы, другой – обсуждался вопрос дисциплины и порядка, чтобы армия не вмешивалась во внутренние процессы, и третий – вопрос границ. То есть, 1 марта, когда было объявлено чрезвычайное положение, у нас были внутренние и внешние проблемы», - заявил адвокат.