«Ժողովուրդ». Փաշինյանի և ՀՅԴ-ի հարաբերություններն այլևս այն չեն
«Ժողովուրդ» թերթը խմբագրականում դրում է. «Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նրա կառավարությանը մաս կազմող ՀՅԴ-ի հարաբերություններն այլևս այն չեն: Պատճառը ներքաղաքական վերջին իրադարձություններն են, երբ ՀՅԴ-ն, Փաշինյանի կառավարության մաս կազմելով, հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ անուղղակի քննադատելով իշխանություններին:
Եթե հիշում եք, ՀՏԴ-ն հայտարարության մեջ մատնանշել է, որ Քոչարյանի և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների դեմ մեղադրանքները թողնում են ընտրովի արդարադատության և անկողմնակալ քննության տպավորություն:
Եվ ահա, փոխվարչապետ, ՔՊ անդամ Տիգրան Ավինյանն «Ազատության» ռ/կ եթերում անհասկանալի է որակել Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման վերաբերյալ Դաշնակցության տարածած հայտարարությունը՝ միաժամանակ ընդգծելով՝ կոալիցիոն գործընկերոջ այս քայլը մտորելու տեղիք է տալիս:
«Որոշակի վերլուծելու կարիք կա այս գործողությունները: Եվ կարծում եմ՝ այդ վերլուծական գործընթացը նաև կբերի որոշակի եզրահանգումների մեզ, - ասել է նա և հավելել, - ով-ով, Դաշնակցությունը, որը հիմա կազմում է կառավարության մի մաս, պետք է շատ հստակ իմանա, թե ինչպիսի փոխհարաբերություններ կան գործադիր և դատական իշխանությունների միջև, արդյոք կան ճնշումներ դատական իշխանության վրա, թե՞ չկան: Որևէ մեկը դատավորին չի զանգում և ասում՝ ինչ անի դատավորը: Դա անընդունելի է և նոնսենս է»:

«Жоховурд»: Отношения между Николом Пашиняном и АРФ «Дашнакцутюн» уже не те
Газета «Жоховурд» пишет, что отношения между Николом Пашиняном и составляющей часть его правительства АРФ «Дашнакцутюн» уже не те, что были раньше. Причина – в последних внутриполитических развитиях, когда АРФД, невзирая на то, что является частью правительства Пашиняна, выступило с заявлением, косвенно обвинив власти.
В заявлении АРФД указывалось, что обвинения в адрес Роберта Кочаряна и ряда высокопоставленных лиц, а также избранная мера пресечения оставляют впечатление избирательного правосудия и пристрастного расследования.
И вот вице-премьер, член партии «Гражданский договор» Тигран Авинян в ходе фейсбуковской пресс-конференции в эфире Радио Азатутюн назвал заявление АРФ «Дашнакцутюн» об аресте Роберта Кочаряна непонятным, подчеркнув одновременно, что этот шаг коалиционного партнера дает повод для размышлений.
«Есть необходимость проанализировать эти действия. Я считаю, что процесс анализа приведет также к определенным выводам, - сказал он, добавив, - кто-кто, а фракция АРФ "Дашнакцутюн", которая сейчас составляет часть правительства, должна четко знать, какие взаимоотношения существуют между исполнительной и судебной властями, и оказывается ли давление на судебные власти. Никто не звонит судьям и не говорит, что должен делать суд. Это неприемлемо, это нонсенс».