Կա վարկած, որ Հովիկ Աբրահամյանին պատկանող գործարանից հայտնաբերված զենքից, թիկնազորի անդամների կողմից կրակվել է մարտի 1-2-ին. ԱԱԾ տնօրեն
09/08/2018 13:07
Նախնական օպերատիվ տվյալներով, կա վարկած, որ փաստացի Հովիկ Աբրահամյանին պատկանող գործարանից հայտնաբերված զենքերից է կրակվել 2008-ի մարտի 1-ին, այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
«Մեր օպերատիվ աշխատանքի արդյունքում ստացվել են օպերատիվ տվյալներ, որ թաքցված են զենքեր, որոնք, հնարավոր է, առնչություն ունեն մարտի 1-ին կիրառված զենքերի հետ։ Դա վարկած է, որը պետք է ստուգվի», -հայտարարեց Վանեցյանը՝ ընդգծելով, որ նշանակված է դատաձգաբանական փորձաքննություն։
Հարցին, թե ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը առնչություն ունի՞ մարտի 1-ին ցուցարարների ուղղությամբ հնչած կրակոցների հետ կամ նրա հրահանգով են կրակվել այդ զենքերից, Վանեցյանը պատասխանեց.
«Ես նման մանրուքների մասին այս պահին չեմ կարող ձեզ ասել։ Կարող եմ միայն ասել, որ մենք հայտնաբերել ենք զենքեր, որոնք մեր օպերատիվ տվյալների համաձայն, հնարավոր է, օգտագործվել են մարտի 1-2-ի դեպքերին։ Եվ դրանք օգտագործվել են այն անձանց կողմից, որոնք ներառված չեն եղել իրավապահ համակարգում»։
Դիտարկմանը, թե եղել են թիկնազորների անդամներ, Վանեցյանը կարճ պատասխանեց. «Այո»։
Հարցին, թե հնարավո՞ր է Հովիկ Աբրահամյանի կողմնակիցների կողմից է այդ զենքն օգտագործվել մարտիմեկյան դեպքերի ժամանակ, Վանեցյանը պատասխանեց. «Ես չեմ կարող ասել, որ նրանք Հովիկ Աբրահամյանի կողմնակիցներն են եղել, ես կարող եմ միայն ասել, որ ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ իրականացվող միջոցառումների շրջանակում հայտարարվել է, որ մարտի 1-ի դեպքերին մասնակցել են այլ անձինք, որոնք չեն եղել իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչներ։ Եղել են թիկնապահներ, եղել են կողմնակիցներ, և այլն, և այլն»։
Լրագրողը պնդեց՝ Հովիկ Աբրահամյանի՞ կողմնակիցներն են եղել, Վանեցյանն էլ արձագանքեց. «Դուք ինչո՞ւ եք ինձ ստիպում, որ ասեմ Հովիկ Աբրահամյանի։ Ոչ, չեմ նշելու Հովիկ Աբրահամյանի անունը։ Հայտնաբերվել է մի տարածքում, որը փաստացի պատկանում է Հովիկ Աբրահամյանի ընտանիքին»։

Директор СНБ: Есть версия, что обнаруженное оружие могло быть использовано во время событий 1 марта
В результате проведенной Службой национальной безопасности оперативной работы были получены сведения, что обнаруженное на фактически принадлежащей экс-премьеру Овику Абраамяну территории оружие имеет отношение к примененному во время событий 1 и 2 марта 2008 года в оружию. Об этом заявил сегодня на брифинге после заседания правительства директор Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Артур Ванецян.
«В результате нашей оперативной работы были получены оперативные данные, что спрятано оружие, возможно, имеет отношение к использованному 1 марта оружию. Но это только версия, которая должна быть ещё проверена», - сказал Ванецян, отметив, что назначена судебно-баллистическая экспертиза.
На вопрос, действительно ли экс-премьер Армении Овик Абраамян имеет отношение к выстрелам во время разгона акции протеста 1 марта 2008 года, Ванецян ответил:
«Таких деталей на данный момент сообщить не могу. Могу только сказать, что мы обнаружили оружие, которое, согласно нашим оперативным данным, могло быть использовано во время событий 1 и 2 марта 2008 года. И оружие было применено лицами, которые не входили в систему правоохранительных органов».
На замечание, были ли они из охраны, Ванецян кратко ответил: «Да».
На вопрос, возможно, что это оружие использовалось сторонниками Овика Абраамяна во время событий 1 марта, Ванецян ответил:
«Я не могу сказать, что это были сторонники Овика Абраамяна, я могу лишь сказать, что в рамках проводимых мероприятий как в прошлом, так и сейчас объявлено, что в событиях 1 марта участвовали другие лица, которые не являлись представителями правоохранительной системы. Были телохранители, сторонники и т.д.».