Տնտեսական քաղաքականության մեջ որևէ որոշում կայացնելիս 7 չափում ենք, նոր մեկ կտրում. ՀՀ վարչապետ
Վերջին շրջանում կան ահազանգեր, կարծքիներ, որ կառավարության որոշ շեշտադրումներից տնտեսությունը, տնտեսվարողները լարվում են, այս մասին կառավարությունում այսօր ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ընդհակառակը, մենք դրական ազդակ ենք հղում բիզնեսին, որ մեր խնդիրն է, իսկապես, ազնիվ, արդար ձևով բոլոր օրենսդրական կարգավորումները աշխատեցնել»,-ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ կառավարությունը չափազանց շահագրգիռ է, որ ներդրումները հոսեն Հայաստան։
«Ես ուզում եմ գոհունակությամբ ընդգծել, որ ԱՎԾ տվյալներով՝ մենք տնտեսական ակտիվության բավականին բարձր ցուցանիշ ունենք, այս ցուցանիշները դրական են հատկապես այն առումով, որ ընդունված է կարծել, որ քաղաքական այսպիսի փոփոխություններից հետո սովորաբար տնտեսությունը, տնտեսական ակտիվությունը կտրուկ անկում է ապրում, բայց, կարծում եմ, մեր հեղափոխությունը այս դեպքում էլ շատ կարևոր առանձնահատկություն գրանցեց »,-ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ԱՎԾ տվյալներով՝ հունիս ամսվա ընթացքում արձանագրվել է 9,6 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ։
«Կիսամյակային տվյալով՝ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 8,9 տոկոս, այսինքն՝ հեղափոխությունը, քաղաքական փոփոխությունները ոչ միայն տնտեսական անկման չեն բերել, այլ բերել են որոշակի տնտեսական ակտիվություն»,-ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ իր ղեկավարած կառավարությունը տնտեսական քաղաքականության մեջ որևէ որոշում կայացնելիս 7 չափում են, նոր մեկ կտրում։

Никол Пашинян: В экономической политике мы придерживаемся правила «семь раз отмерь, один – отрежь»
В последнее время звучат заявления и мнения о том, что некоторые акценты правительства вызывают напряженность в экономике, среди хозяйствующих субъектов, заявил сегодня на заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян.
«Наоборот, мы направляем позитивные импульсы, наша задача в том, чтобы все законодательные регулирования работали справедливым образом», - сказал он.
Никол Пашинян отметил, что правительство чрезвычайно заинтересовано в притоке инвестиций в Армению.
«Я хочу с удовлетворением подчеркнуть, что по данным Национальной статистической службы, мы имеем довольно высокий показатель экономической активности, эти показатели позитивны в том смысле, что принято считать, что после подобных политических изменений обычно экономика, экономическая активность переживают спад. Но, считаю, наша революция в этом случае зафиксировала очень важную особенность», - сказал он.
По словам Никола Пашиняна, согласно данным Национальной статистической службы, в течение июня этого года зафиксирован 9,6% показатель экономической активности.
«По данным полугодия, показатель экономической активности составил 8,9%, то есть революция, политические изменения ни к какому экономическому спаду не привели, а наоборот, привели к определенной экономической активности», - сказал премьер.
Никол Пашинян отметил, что возглавляемое им правительство в экономической политике придерживается правила «семь раз отмерь, один – отрежь».