0038 հույժ գաղտնի հրամանը կարող է գաղտնազերծել միայն ՊՆ-ն. ՀՔԾ պետը արձագանքում է Քոչարյանի փաստաբաններին
09/08/2018 14:19
0038 հույժ գաղտնի հրամանը գաղտնազերծելու իրավասությունը պատկանում է ՀՀ Պաշտպանության նախարարությանը, և ՊՆ-ն կարող է որոշել, թե ինչ չափով կարող է գաղտնազերծել այդ փաստաթուղթը, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Հատուկ Քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը՝ արձագանքելով ՀՀ 2-րդ նախագահի փաստաբանների հայտարարություններին, թե նախաքննական մարմինը պետք է գաղտնազերծի 0038 խիստ գաղտնի հրամանը։
«Կհորդորեմ պաշտպանական կողմին, որ վարույթն իրականացնող մարմնի նկատմամբ հնչող մեղադրանքները, որ իբր մենք չենք ուզում հրապարակվեն, այլևս չշահարկվեն, որովհետև դա մեր ցանկությունը չէ», -հայտարարեց Սասուն Խաչատրյանը։

Строго секретный приказ №0038 может быть рассекречен только министерством обороны – начальник ССС ответил адвокатам Роберта Кочаряна
09/08/2018 15:01
Подписанный экс-министром обороны Микаелом Арутюняном строго секретный приказ №0038 может быть рассекречен только министерством обороны Армении, заявил сегодня на брифинге после заседания правительства начальник Специальной следственной службы (ССС) Армении Сасун Хачатрян, касаясь заявления адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна о том, что следственный орган должен рассекретить секретный приказ.
По его словам, министерство обороны может решить, в каком размере этот строго секретный приказ №0038 может быть рассекречен, поскольку этот вопрос находится в рамках полномочий ведомства.
«Призываю сторону защиты, чтобы больше не спекулировали озвучиваемыми в адрес следственного органа обвинениями, якобы мы не хотим опубликовать этот приказ,  поскольку это – не наше желание», - заявил Сасун Хачатрян.