«Ժողովուրդ». Տեր-Պետրոսյանը, երբ ասելիք ունենա, կխոսի
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերի առնչությամբ հարուցված քրեական գործով շրջադարձի, այդ գործի շրջանակներում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման վերաբերյալ մինչև հիմա դիրքորոշում չի հայտնել ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Այնինչ հիմա շատերը սպասում են հենց Տեր-Պետրոսյանի խոսքին թեկուզ այն պատճառով, որ նա այս գործի պահանջատերերից է՝ մարտի 1-ն արվեց հենց նրա դեմ: Ու բացի այդ, իր հարցազրույցում Տեր-Պետրոսյանի ուղղությամբ սլաքներ ուղղեց Ռոբերտ Քոչարյանը` նաև հենց նրան մեղադրելով բանակի ներգրավման մեջ»:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանին մեկնաբանություն ստանալու համար, թե ինչու է առաջին նախագահը դեռևս լռում, և երբ կարող ենք սպասել նրա կողմից որևէ հայտարարության:
«Տեր-Պետրոսյանը խոսում է, երբ ինքն ասելիք ունի: Երբեք ինքը չի լռել: Հենց ինքն ունենում է ասելիք, ինքն անպայման դրա մասին խոսում է: Մենք` Կոնգրեսով բազմիցս խոսել ենք այդ հարցերի վերաբերյալ, նաև սահմանդրական կարգը տապալելու մեղադրանքների մասին, և դա նաև արտացոլում է նախագահի մոտեցումը: Իսկ Տեր-Պետրոսյանը, երբ հարմար գտավ, դրա մասին անպայման կխոսի», - մեկնաբանել է նա:

«Жоховурд»: Тер-Петросян выскажется, когда ему будет что сказать
Газета «Жоховурд» пишет, что первый президент Армении Левон Тер-Петросян до сих пор не высказал своей позиции в связи с возбужденным уголовным делом о разгоне акции протеста 1 марта и аресте второго президента Армении Роберта Кочаряна в рамках этого дела. При этом сейчас многие ждут именно заявления Тер-Петросяна хотя бы по той причине, что он является стороной-истцом в этом деле, поскольку «1 марта» было направлено против него. Кроме того, в своем интервью Роберт Кочарян «направил стрелки» на Тер-Петросяна, обвинив именно его в вовлечении армии в политические процессы.
Корреспондент издания обратился к пресс-секретарю первого президента Левона Тер-Петросяна Арману Мусиняну для разъяснений, почему первый президент молчит до сих пор и когда выступит с каким-либо заявлением.
«Тер-Петросян говорит, когда ему есть что сказать. Он никогда не молчал. Когда ему есть что сказать, он обязательно говорит об этом. Мы – Армянский национальный конгресс – неоднократно говорили об этих вопросах, а также об обвинении в свержении конституционного строя, и это отражает также подход президента. А Тер-Петросян обязательно выскажется по этому поводу, когда сочтет это нужным», - ответил Мусинян.