Հրանտ Բագրատյանը պարզաբանում է արել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նախագահության տարիներին արտագաղթի մասին հրապարակվող թվերի վերաբերյալ
13/08/2018 10:46
Հայաստանի նախկին վարչապետ, նախկին ԱԺ պատգամավոր, տնտեսագետ Հրանտ Բագրատյանը իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է սոցիալական ցանցերում ակտիվորեն քննարկվող հարցին, թե երեք նախագահների պաշտոնավարման տարիներին ինչ չափի արտագաղթ է տեղի ունեցել։
Նա վկայակոչել է քննարկումների ժամանակ նշվող թիվը՝ առաջին նախագահի տարիներին՝ 586 հազար, 2-րդ նախագահի՝ 129 հազար և երրորդի ժամանակ՝ 307 հազար. ընդամենը 1022 հազ. մարդ ու հավելել. «Չի կարելի առանց հասկանալու նման թվեր հրապարակել։
1989-1991թթ Հայաստան է եկել 400.000 մարդ Ադրբեջանից։ Նրանց մուտքը չի ֆիքսվել (սահմանապահ ծառայություն ՀԽՍՀ-ում չկար)։
Հետագայում, այդ 400.000-ից 340.000-ը լքել է Հայաստանը, քանի որ ԱՄՆ-ն ու ՌԴ-ն նրանց համար հատուկ ծրագրեր իրականացրին։ Այ նրանց ելքը ֆիքսվել է (արդեն կար սահմանապահ ծառայություն)։
1994-ին այս ամենը ճշտվել է հատուկ հաշվառման շնորհիվ։ Ուրեմն, չի կարելի առանց մուտքը ֆիքսելու, ֆիքսել միայն ելքը։ Բայց միևնույնն է, Ազգային վիճակագրական ծառայության վեջը չի։ Ճիշտ թիվն է՝ այդ ամենից հանած 340000 կամ էլ 1-ին նախագահի 586 հազ ելքի կողքը նշել 340000 մուտք։ Այսինքն, իրականում 682 հազար և ոչ թե 1022 հազ ՀՀ քաղաքացի է լքել երկիրը», - նշել է Բագրատյանը։

Грант Багратян прокомментировал публикуемые данные о миграции в период президентства Левона Тер-Петросяна
13/08/2018 11:30
Экс- премьер Армении, бывший депутат парламента, экономист Грант Багратян на своей странице в Facebook обратился к активно обсуждаемой в социальных сетях теме миграции в период правления трех президентов Армении.
Касаясь отмечаемых во время обсуждений цифр, в частности во время первого президента – 586 тысяч, во время второго президента – 129 тысяч и во время третьего президента – 307 тысяч, итого 1022 тысяч человек, Грант Багратян добавил: «Не понимая, нельзя публиковать подобные цифры».
«В 1989-1991гг. в Армению из Азербайджана переехали 400.000 человек. Их въезд в страну не был зафиксирован (пограничной службы в СССР не было).
В дальнейшем 340.000 из этих 400.000 покинули Армению, поскольку США и Россия осуществили для них специальные программы. Вот их выезд был уже зафиксирован (уже была пограничная служба).
С 1994 года все это было уточнено путем специального учета. Посему нельзя не фиксируя въезд, фиксировать только выезд. Однако все равно, Национальной статистической службе нипочем. Правильная цифра – минус 340000 из этой цифры или нужно отметить рядом с выездом 586 тысяч во время первого президента въезд 340000. То есть, в действительности из страны уехало не 1022 тысяч, а 682 тысячи граждан Республики Армения», - отметил Багратян.