Դատավոր Ազարյանի նկատմամբ կիրառվում է բիրտ ճնշում, և իշխանությունները բարձր մակարդակով պետք է արձագանքեն դրան. Փաստաբան
14/08/2018 18:45
ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանն անթույլատրելի է համարում Հատուկ Քննչական ծառայության գնահատականը Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու մասին Վերաքննիչ դատարանի որոշման վերաբերյալ։
«Հատուկ քննչական ծառայությունը, հավանաբար, այդքան լավ չի պատկերցնում, թե ինչ իրավունք ունի ասել և ինչ իրավունք չունի ասել։ Եթե փաստաբանը իր վստահորդի նկատմամբ կայացված դատական ակտը կարող է անվանել ապօրինի, ապա ՀՔԾ-ն պետք է հասկանա, որ այն, ինչ ասում է, ապա դա ասում է Հայաստանի Հանրապետության անունից։
Պետական բոլոր մարմինները իրենց իրավասության շրջանակներում ներկայացնում են Հայաստանի Հանրապետությունը, և ուղղակի անթույլատրելի է, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը հանուն Հայաստանի Հանրապետության կայացված դատական ակտը համարում է անօրինական», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց փաստաբանը։
Հիշեցնենք՝ Հատուկ Քննչական ծառայությունը Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը՝ անձեռնմխելիության հիմքով Քոչարյանին կալանքից ազատելու մասին, անօրինական էր գնահատել, և ասել է, որ դատարանը դուրս է եկել իր լիազորություններից։
Անդրադառնալով Վերաքննիչ դատարանում որոշումը կայացրած դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի հասցեին հնչող քննադատություններին՝ Ալումյանն ասաց, որ դատավորի նկատմամբ «բիրտ ճնշում կա»։ Նա հիշեցրեց, որ որոշ ժամանակ առաջ նույնն իրականացվում էր նաև Քոչարյանին պաշտպանող փաստաբանական խմբի նկատմամբ և այժմ նույն իրավիճակում է հայտնվել դատավոր Ազարյանը։
«Այսօր դատավորին հայհոյողներն ու ճնշողները սրանից որոշ ժամանակ առաջ հայհոյում ու ճնշում էին փաստաբաններին։ Հիմա էլ այս դատավորին են հայհոյում, սպառնում։ Այսպիսով նրանք ցույց են տալիս Վճռաբեկ դատարանի դատավորներին, թե իրենց ինչ կանեն, եթե իրենց սրտով որոշում չընդունվի։ Սա շատ վատ երևույթ է։ Այսօրվա իշխանությունները, եթե իրավիճակը բաց թողեցին, շատ վատ հետևանքներ կունենա», - ասաց փաստաբանը։
Հարցին, թե ի՞նչ պետք է անեն իշխանությունները, Ալումյանն ի պատասխան նախ հիշեցրեց, որ փաստաբանների նկատմամբ կատարվածի մասին փաստաբանական համայնքի ահազանգից հետո արդարադատության նախարարը հանդես եկավ հայտարարությամբ ու հավելեց.
«Եթե արդարադատության նախարարի ասածը չի ազդում այս մարդկանց վրա, ի՞նչ է, պետք է իշխանությունները համակերպվե՞ն այս մտքի հետ ու ապօրինությունները շարունակվե՞ն։ Ես համոզված եմ, որ եթե ավելի բարձր մակարդակով ասվեր ու ասվեր այնպես, ինչպես հարկն է, ընդհանրապես, պետք էլ չէր լինի ուժի դիմել, ուղղակի դա բավարար կլիներ։ Այսօր արդեն մենք տեսանք առաջին բռնի գործողությունը։ Պետք է հասկանալ՝ մենք չենք երազել ընկնել միջնադար այս հեղափոխության արդյունքում»։

На судью Александра Азаряна оказывается «грубое давление» и власти должны отреагировать на это – Айк Алумян
14/08/2018 19:31
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян считает недопустимой озвученную Специальной следственной службой оценку относительно  решения Апелляционного суда об изменении меры пресечения Роберту Кочаряну.
«Специальная следственная служба, возможно, нехорошо не представляет, что она имеет право делать и что не имеет права говорить. Если адвокат может назвать судебный акт в отношении своего подсудимого незаконным, то Специальная следственная служба должна понимать, что то, что заявляет, говорит от имени Республики Армения.
Все государственные органы в рамках своих правомочий  представляют Республику Армения и просто недопустимо, когда Республика Армения считает принятый во имя Республики Армения судебный акт незаконным», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Айк Алумян.
Отметим, Специальная следственная служба Армении заявила, что считает незаконным решение Апелляционного суда по освобождению второго президента РА Роберта Кочаряна из-под ареста и Апелляционный уголовный суд вышел за рамки своих полномочий.
Касаясь критики в адрес судьи Апелляционного суда Армении Александра Азаряна, принявшего накануне решение по результатам рассмотрения апелляционной жалобы адвокатов второго президента Армении, Айк Алумян сказал, что на судью оказывается «грубое давление». Он напомнил, что некоторое время назад, то же самое осуществлялось и в отношении адвокатов Роберта Кочаряна, а сейчас в такой же ситуации оказался судья Александр Азарян.
«Оскорбляющие и угрожающие сегодня судью некоторое время назад оскорбляли и угрожали адвокатам. Сейчас они оскорбляют этого судью, угрожают ему. Тем самым они демонстрируют судьям Кассационного суда, что сделают с ними, если будет принято решение, которое им не по душе. Это очень плохое явление. Если сегодняшние власти упустят эту ситуацию, последствия будут очень плохими», - сказал адвокат.
На вопрос, что должны сделать власти, Айк Алумян прежде всего напомнил, что после произошедшего в отношении адвокатов и реакции адвокатского сообщества министр юстиции Армении выступил с заявлением, добавив:
«Если заявление министра юстиции не действует на этих людей, разве это значит, что власти должны свыкнуться с этой идеей и беззаконие должно продолжаться? Я уверен, что если бы на более высоком уровне было сказано и сказано как следует, вообще не нужно было бы обращаться к силе, этого было бы просто достаточно. Сегодня мы уже видели первое насильственное действие. Нужно понять, что мы не мечтали о том, чтобы в результате революции оказаться в средневековье», - отметил адвокат.