Այնպես չէ, որ մենք էլ ցնծության մեջ ենք Վերաքննիչ դատարանի որոշումից. Քոչարյանի պաշտպանները կբողոքարկեն վերաքննիչի որոշումը
14/08/2018 16:54
Հայաստանի 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանությունն իրականացնող փաստաբանական խումբը պատրաստվում է Վճռաբեկ դատարան բողոքարկել կալանքի փոփոխության վերաբերյալ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
Նրա խոսքով՝ Վերաքննիչ դատարանն իրենց բողոքում նշված առնվազն երկու «կարևոր դրույթներին» չի անդրադարձել և որոշումը կայացրել է՝ հիմնվելով միայն անձեռնմխելիության իրավունքի խախտման վրա։
«Վերաքննիչ դատարանը մեր մի շարք փաստարկներից միայն մեկ փաստարկն է հիմք ընդունել՝ անձեռնմխելիությունը։ Բայց մենք ունեինք առնվազն երկու փաստարկ, որը ոչ մի բանով ավելի թույլ չէր, քան՝ անձեռնմխելիության հետ կապված փաստարկը։ Մենք գտնում ենք, որ այն երկու փաստարկները անպայման պետք է գնահատականներ ստանան դատարանի կողմից, անպայման պետք է հիմք հանդիսանային ազատ արձակելու համար։ Մենք հիմա պետք է բողոքարկենք Վճռաբեկ դատարան և պահանջենք, որ մինիմում երկու փաստարկներին անդրադարձ կատարվի», - մեզ հետ զրույցում ասաց Հայկ Ալումյանը՝ չմանրամասնելով ներկայացվելիք բողոքի էությունը։
Փաստաբանն ասաց, որ մոտակա օրերին կստանան Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը, կքննարկեն և հետո միայն կդիմեն Վճռաբեկ դատարան։
«Մենք ուզում ենք տեսնել, թե ինչու մեր բողոքում նշված կարևոր դրույթներին անդրադարձ չի կատարվել ու անպայման դիմել Վճռաբեկ դատարան։ Այնպես չէ, որ մենք էլ ցնծության մեջ ենք Վերաքննիչ դատարանի որոշումից, մենք էլ մեր կողմից դժգոհություն ունենք», - ասաց փաստաբանը։
Անդրադառնալով մարտի 1-ի գործով 9 տուժողների ներկայացուցիչ, փաստաբան Վահե Գրիգորյանի հայտարարությանը, թե սահմանադրական կարգի տապալման մեղադրանքի նկատմամբ անձեռնմխելիությունը չի տարածվում, Ալումյանը նախ ասաց, թե Վահե Գրիգորյանի կարծիքը շատ բարձր է գնահատում ու հավելեց. «Նա փայլուն իրավաբան է և նաև նա երբեք իրեն չի կեղծում, այսինքն՝ եթե ինքն այդպես է ասում, ուրեմն այդպես էլ մտածում է։ Նրա դատողությունները իրավիճակային չեն։ Ես հարգում եմ նրա կարծիքը, բայց դա չեմ կիսում։ Անձեռնմխելիությունը անձին պաշտպանում է քրեական օրենսգրքի ներգործությունից, ոչ թե Սահմանադրության։ Քրեական օրենսգրքի մեջ «Սահմանադրական կարգի տապալում» հոդվածը ամենածանր հանցագործությունը չի համարվում, շատ ավելի ծանր հանցագործություններ կան Քրեական օրենսգրքի մեջ։ Եթե մեզ ասում են՝ ամենածանր հացագործությունների վրա կարող է տարածվել, բայց սահմանադրական կարգի տապալման վրա չի կարող տարածվել, ստացվում է անհամապատասխանություն այդ դատողության մեջ»։
Հիշեցնենք՝ օգոստոսի 13-ին Վերաքննիչ դատարանը բավարարել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ առաջին ատյանի դատարանի կողմից կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ պաշտպանների բողոքը, և Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ էր արձակվել: Դատարանը վերացրել էր Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված կալանավորման որոշումը՝ հաշվի առնելով, որ Քոչարյանն անձեռնմխելի է:
Հատուկ Քննչական ծառայությունն իր հերթին հայտարարել էր, թե որոշման վերացումն ապօրինի է, իսկ վերաքննիչ քրեական դատարանը դուրս է եկել իր լիազորությունների շրջանակից: Միաժամանակ նախաքննական մարմինը հույս էր հայտնել, որ նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող կառույցը՝ դատախազությունը, վճռաբեկ բողոք կներկայացնի:
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կալանավորել էր հուլիսի 28-ին, նրան մեղադրանք է առաջադրվել «Մարտի 1»-ի գործի շրջանակներում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով՝ այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ:

Нельзя сказать, что мы в восторге от решения Апелляционного суда – адвокаты Роберта Кочаряна обжалуют апелляционное решение
14/08/2018 18:25
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна собираются обжаловать решение Апелляционного суда об изменении меры пресечения Роберту Кочаряну в Кассационный суд, заявил сегодня в беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумян.
По его словам, Апелляционный суд не обратился как минимум к двум указанным в апелляционной жалобе «важным положениям» и принял решение, основываясь только на нарушении права неприкосновенности.
«Апелляционный суд из ряда представленных нами аргументов принял за основание только одно – неприкосновенность. Но у нас было как минимум три аргумента, которые ничем не уступаю и не слабее аргумента касательно неприкосновенности. Мы считаем, что эти два аргумента также должны получить оценку со стороны суда и обязательно должны стать основанием для освобождения. Мы сейчас собираемся обжаловать в Кассационный суд и потребовать, чтобы были рассмотрены как минимум два аргумента», - заявил Айк Алумян, не уточняя суть предусмотренной кассационной жалобы.
Адвокат отметил, что в ближайшие дни получат решение Апелляционного уголовного суда Армении, обсудят и затем обратятся в Кассационный суд.
«Мы хотим понять, почему указанные в нашей жалобе важные положения не рассмотрены и обязательно обратиться в Кассационный суд. Нельзя сказать, что мы в восторге от решения Апелляционного суда, у нас тоже есть недовольство», - сказал адвокат.
Касаясь заявления представителя 9 пострадавших во время событий 1 марта, адвоката Ваге Григоряна о том, что право на неприкосновенность не распространяется на обвинение в свержении конституционного строя, Айк Алумян заявил, что хотя и очень высоко ценит мнение Ваге Григоряна, однако ему есть что добавить: «Он прекрасный юрист и он никогда не притворяется, то есть, если говорит что-то, значит, так думает. Его рассуждения не являются ситуационными. Я уважаю его мнение, но не разделяю его. Неприкосновенность защищает лицо от действия Уголовного кодекса, а не Конституции. В Уголовном кодексе статья «Свержение конституционного строя» не считается самым тяжким преступление, в Уголовном кодексе есть более тяжкие преступления. Если мы говорим, что может распространяться на самые тяжкие преступления, но не может распространяться на свержение конституционного строя, то в этом суждении есть несоответствие».
Напомним, 13 августа Апелляционный суд Армении под председательством судьи Александра Азаряна удовлетворил апелляционную жалобу адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна об изменении меры пресечения в отношении Кочаряна он был освобожден из-под ареста в зале суда. Решение суда общей юрисдикции Еревана отменено, принимая во внимание неприкосновенность Роберта Кочаряна.
Специальная следственная служба Армении в свою очередь заявила, что считает незаконным решение Апелляционного суда по освобождению второго президента РА Роберта Кочаряна из-под ареста, а Апелляционный уголовный суд вышел за рамки своих полномочий. «Мы надеемся, что Генеральная прокуратура подаст жалобу в Кассационный суд, так как считаем незаконным сегодняшнее решение Апелляционного суда»,- отметили в Специальной следственной службе.