Ի՞նչ է խոսել Ռոբերտ Քոչարյանը դատարանում. Հայկ Ալումյանը հատված հրապարակեց
«0038» հրամանը ո′չ հրապարակված մասով, ո′չ էլ չհրապարակված մասով չի վերաբերում զորքի կիրառմանը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը.
«Ռոբերտ Քոչարյանն ընդամենը հրաման է տվել այնպես անել, որ զինված ուժերը հանկարծ չխառնվեն քաղաքական գործընթացներին», - ասաց փաստաբանը:
Նա լրագրողներին ներկայացրեց նաև Վերաքննիչ դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի ունեցած ելույթից մի հատված.
«Ռոբերտ Քոչարյանը դատարանում ասաց, որ մենք ունեինք մի փորձ, որը մեր սեփական փորձը չէր, մեր թշնամու փորձն էր: Ո՞րն է դա: Ադրբեջանում 90-ականներին կար մի ապստամբ զինվորական` Սուրաթ Հուսեյնովը, որը որոշակի հեղինակություն ուներ զինված ուժերում և, օգտվելով դրանից, միացավ այնտեղի ըմբոստներին ու զորքի մի հատվածը շուռ տվեց այդ պահին իշխող վարչակազմի դեմ:
Գյանջայից զորքն ուղղվեց դեպի Բաքու: Քոչարյանը դատարանում ասաց` «մենք տեսել ենք, թե ինչպես է եղել»: Արդյունքում Ադրբեջանը հարյուրավոր զոհեր ունեցավ մի խռովարար զինվորականի գորոծողությունների պատճառով: Իշխանությանը հաջողվեց ճնշել զինվորական ապստամբությունը, բայց այդ ընթացքում Ադրբեջանը կորցրեց նաև 3 տարածք: Հիմա Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց, որ մենք չէինք կարող մեզ թույլ տալ նման իրավիճակ: Ելույթի այս հատվածը մարտի 1-ին չէր վերաբերում, վերաբերում էր փետրվարի 23-ին և «0038» հրամանին», - ասաց Հայկ Ալումյանը:
Նշենք, որ ավելի վաղ Հայկ Ալումյանը Վերաքննիչ դատարանում ՀՀ երկրորդ նախագահի ելույթը որակել էր փայլուն:

О чем говорил второй президент Армении в суде – Айк Алумян рассказал об одном эпизоде
Строго секретный приказ №0038 не касается применения войска ни в опубликованной части, ни в неопубликованной части, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян.
«Роберт Кочарян всего лишь дал приказ сделать так, чтобы Вооруженные силы вдруг не вмешались в политические процессы», - сказал адвокат.
Он также представил журналистам отрывок из выступления Роберта Кочаряна в Апелляционном суде Армении.
«Роберт Кочарян заявил в суде, что у нас был опыт, который не являлся не нашим опытом, был опытом нашего врага. Какой это опыт? В Азербайджане в 90-х годах был некий восставший военный деятель – Сурет Гусейнов, который имел определенный авторитет в вооруженных силах и, воспользовавшись этим, присоединился к тамошним мятежникам и повернул часть армии против правящего режима.
Войска направились из Гянджи в Баку. Кочарян в суде заявил, что «мы видели, как это происходит». В результате, Азербайджан из-за действий одного мятежного военного понес сотни жертв. Властям удалось подавить военный мятеж, но за это время Азербайджан потерял три территории. Сейчас Роберт Кочарян сказал, что мы не могли позволить себе подобной ситуации. Эта часть выступления не касалась 1 марта, она относилась к 23 февраля и приказу №0038», - заявил Айк Алумян.
Отметим, что ранее адвокат Айк Алумян заявил, что второй президент Армении блестяще выступил свою защиту в Апелляционном суде.