Մերկելը «հատուկ արդյունքներ» չի ակնկալում Պուտինի հետ հանդիպումից
Ռուսաստանի հետ երկխոսությունը կարևոր է համաշխարհային ճգնաժամերի լուծումներ գտնելու համար, բայց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումը, որ պլանավորված է օգոստոսի 18-ին, հազիվ թե, միանգամից կոնկրետ արդյունքներ բերի: Բեռլինում հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Չեռնոգորիայի վարչապետ Դուշկո Մարկովիչի հետ կայացած բանակցություններից հետո:
«Դա աշխատանքային հանդիպում է, դրանից չպետք է հատուկ արդյունքներ ակնկալել: Բայց, նկատի առնելով այն մեծաթիվ խնդիրները, որոնք մեզ մտահոգում են՝ Ուկրաինայից մինչև Սիրիա և մինչև տնտեսության բնագավառում համագործակցության հարցը, արդարացված է մշտական երկխոսության մեջ լինելը:
Այդ երկխոսությունը ես ցանկանում եմ շարունակել վաղը», - նշել է Մերկելը՝ հավելելով, որ նաև քննարկվելու է Լիբիայի թեման: Օգոստոսի 18-ին ԳԴՀ-ի կանցլեր Անգելա Մերկելը հանդիպում կանցկացնի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Գերմանիայի նախարարների կաբինետը, կողմերը կքննարկեն Ուկրաինայի իրադրությունը, Սիրիայի ճգնաժամը, կարծարծեն տնտեսական թեմաներ:

Меркель заявила, что не ждет от встречи с Путиным "особых результатов"
Диалог с Россией важен для поиска решений мировых кризисов, но встреча с президентом РФ Владимиром Путиным, запланированная на 18 августа, вряд ли сразу же принесет конкретные результаты,  заявила в пятницу в Берлине канцлер ФРГ Ангела Меркель после переговоров с премьер-министром Черногории Душко Марковичем.
"Это - рабочая встреча, от нее не нужно ждать особых результатов. Но ввиду большого числа проблем, которые нас заботят - от Украины до Сирии и до вопроса сотрудничества в области экономики - оправдано быть в постоянном диалоге. Этот диалог я хочу продолжить завтра", - отметила она, добавив, что также будет обсуждаться тема Ливии.
В субботу 18 августа канцлер ФРГ Ангела Меркель проведет встречу с президентом России Владимиром Путиным. Как ранее сообщал кабмин Германии, стороны обсудят ситуацию на Украине, кризис в Сирии, поднимут экономические темы.