Մեքսիկայում 50 տոննա թմրանյութ է առգրավվել
Մեքսիկայում «կրիստալ» անունով հայտնի թմրանյութի 50 տոննա կշռով խմբաքանակ է առգրավվել, հայտնում է մեքսիկյան Excelsior պորտալը:
Ինչպես նշում է պորտալը՝ մեթամֆետամին տեսակի թմրամիջոցների շարքին դասվող նյութը հայտնաբերվել Մեքսիկայի ռազմածովային նավատորմի աշխատակիցների կողմից: Նրանց հաջողվել է խոշոր չափի թմրանյութը հայտնաբերել Սինալոա նահանգի Բադիրագուատո քաղաքի նարկոլաբորատորիայում:
Իշխանությունները կարծում են, որ առգրավված թմրանյութը պատկանել է «Սինալոա» կարտելին: Բադիրագուատոն այդ հանցախմբի նախկին պարագլուխ Խոակին Գուսման Լոերայի հայրենի քաղաքն է: Լոերան հայտնի է «Թզուկ» («Էլ Չապո») մանկանվամբ: Նա ձերբակալվել և արտահանձնվել է ԱՄՆ և այժմ սպասում է դատավարությանը:

В Мексике конфисковали партию наркотиков весом в 50 тонн
Партия наркотика, известного под названием "кристалл", весом в 50 тонн конфискована в Мексике, сообщает портал Excelsior.
Как отмечает портал, относящийся к метамфетаминам наркотик был обнаружен бойцами морской пехоты ВМФ Мексики в нарколаборатории в муниципалитете Бадирагуато в штате Синалоа.
Власти считают, что изъятый наркотик принадлежал картелю "Синалоа". Бадирагуато является родиной бывшего лидера этой преступной организации Хоакина Гусмана Лоэры по прозвищу Коротышка, который долгое время возглавлял картель "Синалоа", а затем был арестован и экстрадирован в США и ожидает суда за наркоторговлю.