«Սասնա ծռեր» խմբավորումը դադարեցնում է գործունեությունը. ստեղծվում է նույնանուն կուսակցություն
Առաջիկայում ստեղծվելու է «Սասնա ծռեր» կուսակցություն ստեղծման նախաձեռնող խումբ, որը մշակելու է կուսակցության ծրագիրն ու կանոնադրությունը, ապա կազմակերպելու է կուսակցության հիմնադիր համագումարի և գրանցման գործընթացը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Վարուժան Ավետիսյանը, ով օգոստոսի 17-ին կալանքից ազատ էր արձակվել։
««Սանսա ծռեր» խմբավորումը ազգին ու պետությանը սպառնացող գոյութենական սպառնալիքի չեզոքացումից հետո ժողովրդի իշխանության հաստատման պայմաններում հայտարարել է զինված պայքարի էջը փակելու և ժողովրդի վստահության կառավարությանը աջակցելու մասին։
Կուսակցության ձևավորման ընթացքում խմբավորման բոլոր անդամների ազատ արձակվելուց հետո օրինաչափորեն ընդհանրապես ինքնալուծարվելու է և դադարեցնելու է իր գործունեությունը որպես միավոր», - հայտարարեց Ավետիսյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ նոր ստեղծվելիք կուսակցության կազմում առավելագույնս ներգրավելու են երիտասարդների և նրանց են վստահելու «ասպարեզն ու գործը», իսկ ավագ սերունդը կլինի խորհրդատուի դերում։
Բանախոսը նաև նշեց, որ Արցախում «Սասնա ծռերն» ունենալու է «նույն անվանմամբ քույր կուսակցություն»՝ մինչև Արցախի՝ Հայաստանին դե-յուրե միացումը։

В Армении члены вооруженной группировки создают партию «Сасна црер»
Сегодня на пресс-конференции член вооруженной группировки Варужан Аветисян, который 17 августа был освобожден под залог, заявил, что группировка прекращает свою деятельность и создает политическую партию.
«Мы заявили о прекращении вооруженной борьбы и содействии правительства6 пользующейся доверием общества», - отметил В.Аветисян.
По его словам, такая же партия будет создана в Арцахе – «пока Арцах де-юре не присоединился к Армении».
Напомним, что 17 июля 2016 года члены вооруженной группировки захватили территорию патрульно-постовой полк полиции в Ереване. Они убили трех полицейских, захватили в заложники людей, в том числе, высокопоставленных полицейских. Члены группировки требовали отставки президента и правительства. 31 июля они сдались.