Ազատ առևտրի գոտու մասին Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև լիաֆորմատ համաձայնագիրը կկնքվի 2022-ի սկզբին
Իրանի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև ազատ առևտրի գոտու մասին լիաֆորմատ համաձայնագիրը կկնքվի արդեն 2022 թվականի սկզբին, իսկ մինչ այդ պատրաստվում է ժամանակավոր համաձայնագիր, որը կներառի կողմերի միջև առևտրի մոտ 50 տոկոսը:
Այս մասին «Известия»-ին հայտնել են Ռուսաստանի առևտրաարդյունաբերության նախարարությունից։
«Նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները պետք է սկսվեն ոչ ուշ, քան ժամանակավոր համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց մեկ տարի անց», - հայտնել են նախարարությունից։
Կնքվելիք համաձայնագրի գլխավոր առավելությունն է լինելու ներկրման մաքսատուրքերի իջեցումը։
Բացի այդ՝ փորձագետները պնդում են, որ համաձայնագիրը թույլ կտա շրջանցել Միացյալ Նահանգների կողմից Ռուսաստանի ու Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները։

Соглашение о зоне свободной торговли ЕАЭС и Иран заключат к 2022 году
Полноформатное соглашение о зоне свободной торговли между Ираном и Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) будет заключено к началу 2022 года, пока же готовится временное соглашение, которое охватит около 50% торговли между сторонами.
Об этом «Известиям» рассказали в Министерстве промышленности и торговли РФ.
«Переговоры по переходу к новому соглашению должны быть начаты не позднее, чем через год после вступления в силу временного соглашения», — сообщили в ведомстве.
Основными преимуществами договора является снижение ввозных таможенных пошлин.
Кроме того, эксперты отмечают, что соглашение позволит обходить санкции, которые США ввели против России и Ирана.