2018-ի ամռանը Հայաստանում գրանցվել է էլեկտրաէներգիայի աննախադեպ սպառում. Նախարար
2018թ. ամռանը Հայաստանում գրանցվել է էլեկտրաէներգիայի աննախադեպ սպառում, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն, ամփոփելով իր պաշտոնավարման 100 օրն, ասաց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը:
«Այս տարի ամռանն ունեցանք էլեկտրաէներգիայի աննախադեպ սպառում: Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ երբևէ չէր եղել, որ ամռան ամիսներին էլեկտրաէներգիայի ներքին սպառումը հասնի օրական 1030 մեգավատի», - ասաց Արթուր Գրիգորյանը:
Ըստ նրա, սա հիմնականում պայմանավորված է շոգ օրերով:
«Մեզ համար լուրջ խնդիր էր այդ իրավիճակում իրականացնել հուսալի և որակյալ ծառայություններ, հատկապես, որ այս ժամանակահատվածում ատոմակայանը չէր աշխատում: Կազմակերպված աշխատանքի ու փորձառու անձնակազմի ջանքերով մենք ոչ մի խափանում չունեցանք», - ասաց նախարարը:

Unprecedented electricity consumption has been registered in Armenia in summer 2018, Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Artur Grigoryan told the reporters today, summing up the 100th day of his work.
“This summer we had an unprecedented electricity consumption. In the history of independent Armenia such volume of electricity consumption – 1030 megawatt daily – has never been registered during the summer months,” the minister said.
He agreed it with very hot summer.
“It was a rather serious issue for us to ensure reliable and high-quality services especially in conditions when the nuclear plant was not working in this period,” Grigoryan said, adding that they succeeded to overcome issues thanks to organized work and experienced staff.