Նվազագույն կենսաթոշակը 2000 դրամով բարձրացնելը որևէ խնդիր չի լուծելու. Սերգեյ Բագրատյան (Տեսանյութ)
Կոռուպցիայի վերացման ուղղությամբ հստակ աշխատանք է տարվում, ինչը բոլորիս տեսանելի է ու սպասելի է, որ դրա արդյունքում ամբողջ տնտեսության մոնոպոլիզացիան պետք է բացվի, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը՝ անդրադառնալով նոր կառավարության 100-օրվա աշխատանքներին:
«Ես ուշադրություն դարձրեցի, որ վարչապետը տնտեսության զարգացման երկու համակարգ է կարևորում՝ արդարադատության կայացումը և կոռուպցիայի վերացումը: Այս երկու հենասյուները էական նշանակություն կունենան տնտեսության վրա, բայց դրանք բավարար չեն»:
Բագրատյանի խոսքով՝ հարկային և մաքսային մարմինների հանդեպ դեռևս անհրաժեշտ վստահությունը ձևավորված չէ, ինչը շատ կարևոր գործոն է.
Խոսելով կոռուպցիոն բացահայտումների մասին՝ Բագրատյանը կարևորեց կոռուպցիոն սխեմաների բացահայտումը՝ ընդգծելով. «Առայժմ մենք սխեմաների բացահայտման ճանապարհով չեն գնում, բայց այն գործողությունները, որ կատարվում են, տանելու են սխեմաների բացահայտման»:
Անդրադառնալով սոցապ նախարարի այն հայտարարությանը, որ նախատեսվում է հասարակության որոշ խմբի համար մոտ 2000 դրամով բարձրացնել նվազագույն կենսաթոշակի չափը՝ պատգամավորն ընդգծեց. «Բոլորս հասկանում ենք, որ մինիմալ թոշակի 2000 դրամով բարձրացնելը որևէ խնդիր չի լուծելու: Սա ավելի շատ հոգեբանական խնդիր է, որ դրական սպասումներ առաջացնեն հանրության շրջանում»:
Ըստ Բագրատյանի՝ այստեղ պետք է արմատական լուծումների գնալ. «Ոլորտի չարաշահումները անսահմանության են հասնում: Տարիներ շարունակ մսխվել են սոցիալական բլոկի միոջցները, եթե այդ վերլուծությունները ճիշտ արվեն և փակվեն այդ բոլոր սողանցքերը, թոշակի ոչ թե 2000, այլ առարկայական 10-15 հազար դրամի բարձրացում կարող ենք ունենալ: Կարծում եմ՝ այս մեսիջը այն սկիզբն է, որով կառավարությունը փորձում է հանրությանը վստահեցնել, որ լուրջ փոփոխություններ են սպասվում»:

Raise of pensions by 2,000 AMD no solution to the issue – Sergey Bagratyan
Concrete work is being carried out for elimination of corruption, the results are obvious, member of “Tsarukyan” faction Sergey Bagratyan said, speaking to Aysor.am.
“I have noticed that the PM prioritizes two systems of economic development – establishment of justice and elimination of corruption. These two milestones are of special significance for the development of our economy but are not enough,” he said.
In his words the necessary trust toward tax and customs bodies has not been formed yet which is also an important factor.
Speaking about corruption revelations, Bagratyan underlined the importance of revelation of corruption schemes in particular.
Referring to the statement of Social Affairs Minister about raising minimal pensions by 2,000 AMD, the MP said, “We all understand that raising the minimal pensions by 2,000 AMD will not solve any issue. It will have psychological effect and raise positive expectations among people.”
He said radical solutions are necessary as the violations in the sphere have no limits. “All the social means were wasted during all these years. In case of right analyses and closure of all the gaps the minimal pensions may grow not by 2,000 but by 10-15 thousand AMD,” he said.