Ճանապարհաշինական ծրագրերը պետք է էական որակական փոփոխություն ունենան նախկինի համեմատ. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ճանապարհաշինության և ճանապարհների վերանորոգման ոլորտում ընթացիկ ու հեռանկարային ծրագրերը:
Վարչապետը նշել է, որ պետությունը պատասխանատու է ենթակառուցվածքների որակի և բնականոն աշխատանքի համար:
«Այսօր, ցավոք, ենթակառուցվածքների որակի մակարդակով չենք գտնվում այն վիճակում, որում կցանկանայինք գտնվել, բայց նաև հասկանում ենք, որ պետք է հնարավորինս արագ և արդյունավետ ջանքեր գործադրենք՝ այդ վիճակում հայտնվելու համար: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ ընթացիկ ճանապարհաշինական ծրագրերը էական որակական փոփոխություն ունենան՝ նախկինի համեմատ: Շատ կարևոր է որակի վերահսկողությունը, տեխնիկական վերահսկողությունը, որպեսզի միջոցները, որոնք ծախսվում են, ծախսերը լինեն արդյունավետ այնքանով, որ այդ ճանապարհները ծառայեն բավարար չափով և ծառայեն այնքան, որքան նախատեսված է դրանց տեխնիկական կանոնակարգերով», - ասել է Ն.Փաշինյանը:
Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանը կառավարության ղեկավարին զեկուցել է 2018թ. ՀՀ պետբյուջեով միջպետական, հանրապետական և մարզային նշանակության ճանապարհների հիմանորոգման աշխատանքների մասին. նրա խոսքով՝ ոլորտի այս տարվա բյուջեն 6.4 մլրդ դրամ է, որով նախատեսված էր կառուցել 66 կմ ճանապարհ, բայց տնտեսման արդյունքում մինչև տարեվերջ կառուցվելու է 77 կմ ճանապարհ՝ 11 կմ-ով ավելի, և ընթացիկ ծրագրերը կատարվելու են ողջ ծավալով: Նախարարը վարչապետին զեկուցել է նաև, որ արդեն իսկ մեկնարկել են Տավուշի մարզի Ջուջևան-Նոյեմբերյան ավտոճանապարհի  հիմնանորոգման աշխատանքները, որոնք իրականացվում են մեծ թափով և ավարտին կհասցվեն մինչև տարեվերջ:
Ա.Հակոբյանի խոսքով՝ պետբյուջեով առաջացած խնայողությունների հաշվին նախատեսվում է մինչև տարեվերջ իրականացնել հիմնանորոգման լրացուցիչ աշխատանքներ, ինչպես նաև սկսել հաջորդ տարվա շինաշխատանքների նախագծերի կազմման գործընթացը: Զեկուցվել է նաև միջհամայնքային նշանակության և Համաշխարհային բանկի «Կենսական նշանակության ճանապարհացանցի բարելավման ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային ծրագրի շրջանակում վերականգնվող ճանապարհների շինաշխատանքների վերաբերյալ:
Վարչապետը, կարևորելով խնայված ռեսուրսների հաշվին մինչև 2018 թ. ավարտը նախատեսվածից ավելի շատ ճանապարհահատվածների նորոգումը, հանձնարարել է շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներին՝ ևս մեկ անգամ ուսումնասիրել այդ շրջանակի ընդլայնման հնարավորությունները և լրացուցիչ միջոցներն ուղղել այնտեղ, որտեղ կան պատրաստի ճանապարհաշինական նախագծեր:
Խորհրդակցությանը քննարկվել են հանրապետության ճանապարհային ցանցի պահպանմանը, սպասարկման մեխանիզմներին, որակական և տեխնիկական չափանիշների հստակեցմանը, մրցույթների պայմաններին, գնումների գործընթացին առնչվող մի շարք հարցեր:
Ոլորտում վերահսկողության արդյունավետության բարձրացման համատեքստում վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է որակական ու տեխնիկական հստակ բնութագրերի սահմանումը և հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ համատեղ քննարկել ու ներկայացնել ընդհանուր լուծումներ:

“Road building projects will have to undergo considerable qualitative changes” – PM refers to road construction issues
29/08/2018 19:24
Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, a consultation was held in the Office of Government to discuss the ongoing and prospective road construction programs.
The Prime Minister noted that the State is responsible for the quality and smooth operations of infrastructures. “Unfortunately, the quality of infrastructures still falls short of perfection, but we also understand that we need to make the most efficient efforts to get things right in this field. It is crucial for us to have considerable qualitative changes implemented in road construction. I mean the roads’ quality control and technical oversight to ensure that funds are spent efficiently and roads serve as long as prescribed in their technical regulations.”
Minister of Transport, Communication and Information Technologies Ashot Hakobyan reported progress in the implementation of State budget-financed interstate, national and local road building projects. The Minister advised that originally it was planned to build 66 km-long roads and road sections nationwide to a total cost of AMD 6.4 billion in 2018, but owing to fund savings, 77 km-long roads will be built by this yearend, and all of the planned projects will be implemented in full.
The Minister next reported that the reconstruction of Jujevan-Noyemberyan road section in Tavush Marz has already started and will be complete by the end of the year. According to Mr. Hakobyan, the projected savings will make it possible to carry out additional capital repairs by this yearend, as well as to develop next year’s construction projects.
Reference was also made to the ongoing rehabilitation of intercommunity roads under the Additional Financing Facility of the World Bank’s Lifeline Road Improvement Project.
Highlighting the importance of making additional savings in order to address more road sections than it was planned for 2018, the Premier told the heads of the agencies concerned to once again explore the possibility of expanding the scope of activities and provide extra resources for the implementation of the ongoing road building projects.
Issues related to road network’s maintenance, servicing mechanisms, definition of strict quality and technical standards, improvement of tenders’ terms and conditions and the procurement process were discussed during the meeting.
In the context of increased control efficiency, Prime Minister Pashinyan prioritized the need for developing stricter quality standards and technical specifications and instructed those responsible to jointly discuss and submit common solutions.