Հայաստանում 100 մեգավատ գումարային հզորությամբ արևային կայաններ կկառուցվեն. Արթուր Գրիգորյան
Հայաստանում 100 մեգավատ հզորությամբ արևային կայաններ կկառուցվեն, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը:
«Վերականգնվող էներգետիկան մեզ համար համարվում է առաջնահերթություն և այն ռազմավարական լուրջ նշանակություն ունի: Սա բխում է նաև այն հանգամանքից, որ փորձում ենք ամեն ինչ անել, որպեսզի ՀՀ-ն հնարավորինս թույլ կախվածություն ունենա այլ էներգառեսուրսներից», - ասաց նախարարը:
Նա ընդգծեց՝ հատկապես կարևորվում է Հայաստանում արևային էներգետիկայի զարգացումը:
«Քննարկումների արդյունքում նախարարությունն առաջարկություն կներկայացնի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով, որպեսզի մինչև 2020թ. հունվարի 1-ը 100 մեգավատ գումարային հզորությամբ արևային կայաններ կառուցվեն Հայատանում», - ասաց Արթուր Գրիգորյանը:

Solar power plants to be built in Armenia – Minister
Solar power plants with total capacity of 100 megawatt to be built in Armenia, Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Artur Grigoryan told the reporters today, summing up the 100th day of his work.
“Restoring energy is a priority for us and is of serious strategic significance. It stems from the need to have less dependence from other energy resources,” the minister said.
He stressed the importance of development of solar energy in Armenia.
“The ministry will conduct discussions and submit proposals to the Public Services Regulatory Commission for the construction of solar stations with total capacity of 100 megawatt by January 1, 2020,” Grigoryan said.