2018-ի առաջին կիսամյակում 685 հազ. 970 զբոսաշրջիկ է այցելել Հայաստան. Արծվիկ Մինասյան
2018 թ. հունվար-հունիսին իրական հատվածում օտարերկրյա ընդհանուր ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը կազմել է -53.1 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ ընդհանուր օտարերկրյա ներդրումների ծավալը կազմել է 81.3 մլն ԱՄՆ դոլար, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը։
Անդրադառնալով զբոսաշրջությանը՝ նախարարն ասաց, որ 2018թ. առաջին կիսամյակում 685 հազ. 970 զբոսաշրջիկ է այցելել Հայաստան։
«Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմել է 10.2 տոկոս, զբոսաշրջության նպատակով Հայաստանից մեկնել է 610 հազ. 900 մարդ, աճը կազմել է 7.1 տոկոս», - ասաց Արծվիկ Մինասյանը։
Զբոսաշրջիկների 27.1 տոկոսը բաժին է ընկնում ԱՊՀ երկրներին, 24 տոկոսը՝ ԵՄ երկրներին, 48.9 տոկոսը՝ այլ երկրների խմբին։

В первом полугодии 2018 года Армению посетили 685 тысяч 970 туристов – Арцвик Минасян
В первом полугодии 2018 года Армению посетили 685 тысяч 970 туристов, заявил сегодня на пресс-конференции министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян, обобщая итоги первых 100 дней пребывания на посту.
«По сравнению с показателем за аналогичный период 2017 года, этот показатель вырос на 10,2%. С целью туризма из Армении выехали 610 900 человек, зафиксировав 7.1% рост по сравнению с показателями прошлого года», - сказал Минасян.
По словам А.Минасяна, порядка 27.1% туристов приехали в Армению из стран СНГ, данный показатель, по сравнению с прошлым годом, вырос на 17.4%. 24% прибывших в Армению – туристы из стран Евросоюза, 48.9% – туристы из других стран.