Լարսի անցակետի կուտակումներում քաղաքական խնդիր չկա. նախարար
Լարսում եղած կուտակումների ընթացքում ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանը եղել է Վրաստանում, իմացել, որ այնտեղ են եղել նաև ՌԴ տրանսպորտի նախարարության, մաքսային և սահմանապահ մարմինների ներկայացուցիչները, որպեսզի կարողանան համատեղ ինժեներական լուծումներ գտնել Լարսի անցակետն ընդլայնելու համար։
«Այդտեղ աշխարհագրական դիրքն այնպիսինն է, որ անսահմանափակ անցակետեր չեն կարող կառուցվել։ Համոզվել ենք, որ այդ ժամանակ որևէ քաղաքական նկատառում չկար», - ասաց նախարարը։
Աշոտ Հակոբյանի խոսքով՝ խնդիրն այն է, որ «ունենք այն, ինչ ունենք»։
«Լարսի ճանապարհը կառուցելիս այն ժամանակ ոչ ոք չի հաշվարկել, որ երրորդ երկրից՝ Թուրքիայից կանցնեն դեպի Ռուսաստան, և որևէ մեկը չէր հաշվարկել, որ Բաթումին կդառնար այդպիսի տուրիստական մեծ կենտրոն», - նկատեց Հակոբյանը։
Նախարարն ասաց, որ այդ հերթերը վերաբերում են ոչ միայն հայ վարորդներին, դրանցում հայերի չափաբաժինը կազմում է շուրջ 25 տոկոս։
Ինչ վերաբերում է Լարսին այլընտրանք ունենալուն, նախարարն ասաց, թե դա վերաբերում է միայն բեռափոխադրումներին, և դա Հարավային Օսիայի հատվածն է։
«Ներկայումս բանակցություններ են ընթանում ռուսական և վրացական կողմերի և շվեցարական SGS ընկերության միջև, որպեսզի այդ կազմակերպությունը կարողանա միջանկյալ այդ հատվածում կատարի մեր բեռնափոխադումները», - հայտարարեց Ա. Հակոբյանը։

No political motive in accumulations in Lars border checkpoint – Minister
Representatives of Russian Transport Ministry, customs and border bodies were in Georgia’s Lars border checkpoint to find engineering solutions for expanding it, Armenia’s Transport, Communication and IT Minister Ashot Hakobyan said at a news conference today, adding that he learnt about it in Georgia while visiting the checkpoint during accumulations.
“The geographic position there does not allow building unlimited checkpoints. We have got convinced that there is no political motive,” the minister said.
“While building Lars road no one calculated the possibility of passing to Russia’s territory from Turkey or that Batumi would have become such a big tourist center,” Hakobyan stressed.
The minister said these accumulations are not only Armenian drivers’ problems, it is a problem in general and relates to Armenians only by 25%.
As to having an alternative to Lars, the minister said that it relates only to cargo transportation and it is South Ossetia’s sector.
“Currently Russian and Georgian sides are conducting negotiations with Swiss SGS company for it to organize our cargo transportation in this sector,” Hakobyan stressed.