Առաջիկայում Հայաստանի բարձրավոլտ էլեկտրացանցերից 140 միլիոն դրամ գումար կվերադարձնեն պետբյուջե. Դավիթ Սանասարյան
Կան օբյեկտիվ դժգոհություններ, թե ինչ է անում Պետական վերահսկողական ծառայությունն այս ընթացքում, լրագրողների հետ հանդիպմանն, ամփոփելով պաշտոնավարման 100 օրը, ասաց ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանը։
«Ուզում եմ իմանաք, որ զրոյից կառույց հիմնելը շատ դժվար, բայց շատ հաճելի գործ է», - նշեց Սանասարյանը։
Նա ասաց, որ առաջինը վերահսկողություն են իրականացրել Հայաստանի բարձրավոլտ էլեկտրացանցերում, «Լուսանշան» ՊՈԱԿ-ում։ Բոլոր կառույցներում, ըստ նախնական գնահատականի, հանցակազմ պարունակող իրավիճակներ են եղել։
«Առաջիկայում Հայաստանի բարձրավոլտ էլեկտրացանցերից 140 միլիոն դրամ գումար կվերադարձնեն պետբյուջե։ «Հայրենիք-Սփյուռք» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը պատրաստակամություն է հայտնել 100 միլիոն դրամ գումար վերադարձնել պետբյուջե», - ասաց Դավիթ Սանասարյանը` ընդգծելով, թե հենց այնպես թվեր չի ասում, տնօրեններն իրենք են եկել և պատրաստակամություն հայտնել այդ գումարները վերադարձնելու։
Ծառայության ղեկավարը նշեց, որ իրենց գործը բյուջե գումար բերելը չէ, այլ՝ ուսումնասիրություն անելը։
«Ամենաանմխիթար վիճակներից մեկն Ագրարային համալսարանում է։ Ես հիմա թվեր չեմ ասելու, բայց կասեմ, որ բազմաթիվ են խախտումները գնումների, աշխատավարձերի տեսքով, չգիտեմ՝ ում և ինչի հիման վրա են աշխատավարձ տվել», - ասաց Դավիթ Սանասարյանը։
Նա նշեց նաև, որ չկա մի պետական կառույց, որտեղ քաղաքացիներին ընդունում են այնպես, ինչպես՝ Վերահսկողական ծառայությունում։

Armenia’s High Voltage Electric Networks to return 140 million drams to Armenia’s state budget
There are objective complaints on inactivity of the State Control Service during this period, head of the Service Davit Sanasaryan said today at the meeting with reporters, summing up the 100th day of his tenure.
“I want you to know that building an establishment from zero is a very complicated but pleasant activity,” Sanasaryan stressed.
He said the first control has been carried out in Armenia’s High Voltage Electric Networks, “Lusanshan” state non-trade organization. According to initial assessment, situations containing criminal features have been registered there.
“In near future Armenia’s High Voltage Electric Networks will return 140 million drams to Armenia’s state budget. Director of “Homeland-Diaspora” state non-trade organization expressed readiness to return 100 million AMD to the state budget,” Sanasaryan said.
The head of the service stressed though their work is to conduct audit not bring money to the budget.
“One of the worst situations has been registered in Agrarian University where a number of violations have been registered,” Sanasaryan noted.