Պետությունը ձեռնպահ է մնում մթերողին որևէ գին թելադրել. Արթուր Խաչատրյան (Տեսանյութ)
Արմավիրում խաղողի մթերման գներից բողոքող խաղողագործների հետ հանդիպումից հետո ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը հարցի վերաբերյալ զեկուցել է վարչապետին, Aysor.am- ի թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ նշեց նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ գյուղացիները 7 տարվա երկարաժամկետ պայմանագիր ունեն, որտեղ նվազագույն գինը նշված է 130 դրամ:
Հարցին, թե այս պահին որքանի՞ դիմաց է հնարավոր մթերման համար խաղող վաճառել, գյուղնախարարը նշեց, որ պետությունը ձեռնպահ է մնում մթերողներին որևէ գին թելադրելուց.
«Որևէ մեկը չի կարող այս հարցին պատասխանել: Պետությունը ձեռնպահ է մնում մթերողին որևէ գին թելադրել, քանի որ բանակցային կարողությունները խաղող մշակողների և մթերողների միջև անհամաչափ են և չկա հատուկ օղակ, մենք փորձում ենք կամրջել գնորդին ու վաճառողին, օգնել, որպեսզի շուկան ընդհանուր բոլորի կողմից ընդունելի գին ձևավորի», - նշեց նա:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ խաղողագործները մի քանի օր շարունակ բողոքի ակցիա էին իրականացնում՝ պահանջելով վերանայել խաղողի մթերման գինը: Նրանք պնդում են, որ նախապես իրենց խոստացվել է խաղողի կիլոգրամի համար վճարվել 160 դրամ, մինչդեռ գործարանները պնդում են, որ 140 դրամից ավելի չեն կարող վճարել:

Государство воздерживается диктовать какую-либо цену заготовщикам – Артур Хачатрян
Министр сельского хозяйства Армении Артур Хачатрян после встречи с недовольными ценами на закупку винограда фермерами Армавирской области доложил премьер-министру об этом вопросе. В беседе с корреспондентом Aysor.am министр подчеркнул, что у виноградарей есть долгосрочный договор на 7 лет, в котором минимальная цена указана 130 драмов.
На вопрос, по какой цене сейчас можно продать виноград, министр сельского хозяйства ответил, что государство воздерживается диктовать цены компаниям – заготовщикам.
«Никто не может ответить на этот вопрос. Государство воздерживается диктовать какую-либо цену заготовщикам, поскольку переговорные возможности между виноградарями и заготовщиками неравны и нет специального звена, мы пытаемся стать мостом между продавцом и покупателем, помочь, чтобы на рынке сформировалась цена, приемлемая для всех», - отметил он.
Ранее сообщалось, что виноградари несколько дней подряд проводили акции протеста, требуя пересмотреть цену приемки винограда. Фермеры утверждают, что им заранее обещали заплатить 160 драмов за 1 кг винограда, в то время как заводы утверждают, что не могут заплатить больше 140 драмов.