Պետությունը ձեռնպահ է մնում մթերողին որևէ գին թելադրել. Արթուր Խաչատրյան (Տեսանյութ)
Արմավիրում խաղողի մթերման գներից բողոքող խաղողագործների հետ հանդիպումից հետո ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը հարցի վերաբերյալ զեկուցել է վարչապետին, Aysor.am- ի թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ նշեց նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ գյուղացիները 7 տարվա երկարաժամկետ պայմանագիր ունեն, որտեղ նվազագույն գինը նշված է 130 դրամ:
Հարցին, թե այս պահին որքանի՞ դիմաց է հնարավոր մթերման համար խաղող վաճառել, գյուղնախարարը նշեց, որ պետությունը ձեռնպահ է մնում մթերողներին որևէ գին թելադրելուց.
«Որևէ մեկը չի կարող այս հարցին պատասխանել: Պետությունը ձեռնպահ է մնում մթերողին որևէ գին թելադրել, քանի որ բանակցային կարողությունները խաղող մշակողների և մթերողների միջև անհամաչափ են և չկա հատուկ օղակ, մենք փորձում ենք կամրջել գնորդին ու վաճառողին, օգնել, որպեսզի շուկան ընդհանուր բոլորի կողմից ընդունելի գին ձևավորի», - նշեց նա:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ խաղողագործները մի քանի օր շարունակ բողոքի ակցիա էին իրականացնում՝ պահանջելով վերանայել խաղողի մթերման գինը: Նրանք պնդում են, որ նախապես իրենց խոստացվել է խաղողի կիլոգրամի համար վճարվել 160 դրամ, մինչդեռ գործարանները պնդում են, որ 140 դրամից ավելի չեն կարող վճարել:

The state refrains from dictating any price to purchasers – Agriculture Minister
Armenia’s Minister of Agriculture Arthur Khachatryan briefed to the PM on the issue of grape purchase prices the farmers are complaining of. He talked to the PM after the meeting with the farmers.
Khachatryan stressed that the farmers have long-term agreement where the lowest price is set 130 AMD.
Asked with what prices it is possible to purchase grape, the minister said that the state refrains from dictating any price.
“The state refrains from dictating any price to purchasers. Our issue is to create bridges between them and help formation of mutually acceptable price,” he noted.
The farmers were conducting protest actions for few days demanding review of grape purchase prices. They claim that they have been promised 160 AMD for a kilo while the purchasers claim that they cannot pay more than 140 AMD.