Ներդրողներին «հեղափոխություն» բառը ավելի շատ վանում է. Խոսրով Հարությունյան (Տեսանյութ)
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ առաջին կիսամյակը տնտեսության համար բավականին տպավորիչ արդյունքներ է ապահովել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ պատճառներից մեկը ԵԱՏՄ անդամակցության արդյունքում նոր հնարավորությունների ձեռքբերումն էր. «Եթե ուշադրություն դարձնեք, մեր արտահանման մեջ ԵԱՏՄ ծավալը շատ տպավորիչ աճ է ապրել», - ասաց նա:
Տնտեսագետն ընդգծեց, որ արձանագրված տեղաշարժերը պայմանավորված են նախկին իշխանությունների կողմից ընդունած համակարգային բնույթի որոշումներով:
Միևնույն ժամանակ Խոսրով Հարությունյանն ընդգծեց, որ ներդման ուղղությամբ համակարգված աշխատանքներ չեն տարվում.
«Կա կարծիք, որ եթե մենք կոռուպցիայի, մենաշնորհների դեմ պայքարենք, ապա բոլորը վազելով գալու են Հայաստան: Ես բացարձակապես չեմ մերժում կոռուպցիայի դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը: Կոռուպցիայի դեմ պետք է պայքարել, համոզված եմ, որ միայն բռնելով ու դատելով չես պայքարի դրա դեմ: Շատ երկրներ կան, որտեղ գողության համար ձեռք են կտրում, բայց դրանից գողությունը չի վերանում, հետևաբար ոչ միայն պատժել է պետք, այլև համակագային փոփոխություն կատարել, որպեսզի կոռուպցիան վերանա», - նշեց նա՝ ընդգծելով, որ ներդրողներին «հեղափոխություն» բառը ավելի շատ վանում է, քանի որ այն այն անկանխատեսելի հետևանքներ է ենթադրում և դրանում ներդրողներին մեղադրել չի կարելի:
Մեզ հետ զրույցում Խոսրով Հարությունյանը նաև անդրադարձավ տարեվերջին ՌԴ հետ գազի սակագնի պայմանագրի ավարտին, որով 1000 խմ դիմաց Հայաստանի համար սակագին է սահմանված 150 դոլարը, արդյոք այս սակագինը կպահպանվի, Հարությունյանը նշեց, որ կանխատեսումներ չի կարող անել:
«Ցավոք, էներգակիրները հայ-ռուսական հարաբերություններում ունեն ռազմավարական կարողություն: Երբեմն դրանց սակագների միջոցով միջպետական ուրիշ հարաբերություններ են կարգավորվում: Այստեղ մենք խնդիր ունենք ու շրջահայաց պետք է լինենք Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններում, հատկապես երբ նկատում ենք Ադրբեջանի ռազմավարական կարևորության ավելացումը Ռուսաստանի համար», - նկատեց նա:

Слово «революция» больше отталкивает инвесторов, чем привлекает – Хосров Арутюнян
Согласно данным Национальной статистической службы Армении, в первом полугодии в экономике страны обеспечены довольно впечатляющие результаты, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Хосров Арутюнян.
По его словам, одна из причин – это новые возможности в результате членства в ЕАЭС. «Если обратите внимание, то в нашем экспорте объем ЕАЭС зафиксировал впечатляющий рост», - сказал он.
Экономист подчеркнул, что зафиксированная динамика обусловлена принятыми прежними властями структурными решениями. В то же время, Х.Арутюнян подчеркнул, что в направлении инвестиций координированных работ не проводится.
«Есть мнение, что если мы будем бороться против коррупции, монополий, то все сразу прибегут в Армению. Я совершенно не отрицаю необходимость борьбы с коррупцией. С коррупцией нужно бороться, и уверен, что только сажая и судя, против этого нельзя бороться. Есть много стран, где за воровство отрубают руку, но от этого воровство не исчезает. Следовательно, нужно не только наказывать, но и осуществлять структурные изменения, чтобы коррупция исчезла», - отметил он, подчеркнув, что слово «революция» больше отталкивает инвесторов, чем привлекает, поскольку предполагает непрогнозируемые последствия и обвинять инвесторов в этом нельзя.
Хосров Арутюнян обратился также к окончанию в конце года срока действия договора с РФ о тарифе на газ, согласно которому тариф для Армении составляет 150 долларов за 1000 кубических метров. На вопрос, сохранится ли этот тариф, Хосров Арутюнян отметил, что не может прогнозировать.
«К сожалению, энергоносители имеют стратегическую важность в армяно-российских отношениях. Иногда за счет тарифов на энергоносители регулируются другие межгосударственные отношения. У нас здесь есть проблема и мы должны проявлять осмотрительность в отношениях Армения – Россия, особенно когда видим, что стратегическая важности Азербайджана для России растет», - отметил он.