Ճապոնիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 44-ի
Ճապոնիայի Հոկայդո հյուսիսային կղզում երկրաշարժի հետևանքով մահացածների թիվը հասել է 44-ի, 660 մարդ վիրավորվել է, լագրողներին հայտնել է երկրի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Եսիհիդե Սուգան:
Կղզում, տարբեր տվյալներով՝ 6,6-ից մինչև 6,7 մագնիտուդով երկրաշարժը տեղի է ունեցել անցած շաբաթ՝ ժամանկավորապես կաթվածահար անելով օդային, երկաթուղային և ավտոմոբիլային հաղորդակցությունը պրեֆեկտուրայի հետ և հանգեցնելով էլեկտրամատակարարման լուրջ ընդհատումների:
Ներկայում մոտավորապես 2,5 հազար բնակիչներ գտնվում են կղզու վտանգավոր շրջաններից տարհանվածների համար կազմակերպված կենտրոնններում:
Փրկարար գործողությանը, ինչպես հայտնել է Սուգան, մասնակցել են 40 հազար զինծառայողներ. ոստիկաններ, հրշեջներ, 60-ից ավելի ուղղաթիռներ:

Число жертв землетрясения на севере Японии возросло до 44 человек
Жертвами землетрясения на северном японском острове Хоккайдо стали 44 человека, 660 получили ранения,  сообщил журналистам в понедельник генеральный секретарь кабинета министров страны Есихидэ Суга.
Землетрясение магнитудой, по различным данным, от 6,6 до 6,7 произошло на острове на прошлой неделе, временно парализовав воздушное, железнодорожное и автомобильное сообщение с префектурой, вызвав серьезные нарушения электроснабжения.
К настоящему моменту еще около 2,5 тыс. находятся в центрах, организованных для эвакуированных из опасных районов жителей острова, где сошедшие сели разрушили целые деревни.
В спасательной операции, как сообщил Суга, принимали участие 40 тыс. военнослужащих, полицейских, пожарных, более 60 вертолетов.