Վրաստանի վարչապետը Հայաստանում ամբիցիոզ ծրագիր է առաջարկել՝ փոխադարձ առևտուրը հասցնել մեկ միլիարդ դոլարի մակարդակի (Տեսանյութ)
Վրաստանի վարչապետի այցի արդյունքներով մենք նոր խթան կհաղորդենք մեր քաղաքական, հումանիտար, տնտեսական հարաբերություններին, Վրաստանի վարչապետի հետ հանդիպումից հետո հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, որ Հայաստանի ու Վրաստանի հարաբերությունները փայլուն են և շատ լավ։
Փաշինյանը նշեց, որ Վրաստանի վարչապետի կողմից շատ ամբիցիոզ ծրագիր է առաջարկվել։
«Մենք պաշտպանում ենք դա՝ փոխադարձ առևտուրը հասցնել մեկ միլիարդ դոլարի մակարդակի, դա կոնկրետ թեմա է, որի նկատմամբ բոլորս կարող ենք դիրքավորվել ու ունենալ ճանապարհային քարտեզ»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ առաջիկայում տեղի կունենա հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ, որի առաջ կդրվի կոնկրետ խնդիր՝ հարաբերությունները զարգացնելու ճանապարհային քարտեզ ձևավորել։
«Ամեն դեպքում, կարող ենք արձանագրել, որ ամեն այցի հետ մեր երկրների հարաբերությունների մակարդակն ավելի է բարձրանում, մթնոլորտն ավելի ջերմ է դառնում ու կառավարությունների անդամների միջև հաստատվում են բարեկամական կապեր»,-ասաց Ն.Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ այս տեմպը պետք է անպայման շարունակել։

Премьер Грузии предложил Пашиняну довести объем товарооборота между странами до $1 млрд
Премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе предложил амбициозную программу - в предстоящие годы довести объем товарооборота до $1 млрд. Об этом на брифинге после переговоров со своим грузинским коллегой заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мы полностью поддерживаем это предложение. Межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству займется формированием «дорожной карты»», - отметил Н.Пашинян.
Он заявил, что с Грузией у Армении блестящие отношения, однако уровень экономического сотрудничества не соответствует уровню отношений между народами.
«Мы обсудили также сотрудничество в транспортной сфере, и я уверен, что наша встреча придаст новый стимул политическим, гуманитарным и экономическим отношениям», - сказал премьер Армении.