Վրաստանի վարչապետը Հայաստանում ամբիցիոզ ծրագիր է առաջարկել՝ փոխադարձ առևտուրը հասցնել մեկ միլիարդ դոլարի մակարդակի (Տեսանյութ)
Վրաստանի վարչապետի այցի արդյունքներով մենք նոր խթան կհաղորդենք մեր քաղաքական, հումանիտար, տնտեսական հարաբերություններին, Վրաստանի վարչապետի հետ հանդիպումից հետո հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, որ Հայաստանի ու Վրաստանի հարաբերությունները փայլուն են և շատ լավ։
Փաշինյանը նշեց, որ Վրաստանի վարչապետի կողմից շատ ամբիցիոզ ծրագիր է առաջարկվել։
«Մենք պաշտպանում ենք դա՝ փոխադարձ առևտուրը հասցնել մեկ միլիարդ դոլարի մակարդակի, դա կոնկրետ թեմա է, որի նկատմամբ բոլորս կարող ենք դիրքավորվել ու ունենալ ճանապարհային քարտեզ»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ առաջիկայում տեղի կունենա հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ, որի առաջ կդրվի կոնկրետ խնդիր՝ հարաբերությունները զարգացնելու ճանապարհային քարտեզ ձևավորել։
«Ամեն դեպքում, կարող ենք արձանագրել, որ ամեն այցի հետ մեր երկրների հարաբերությունների մակարդակն ավելի է բարձրանում, մթնոլորտն ավելի ջերմ է դառնում ու կառավարությունների անդամների միջև հաստատվում են բարեկամական կապեր»,-ասաց Ն.Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ այս տեմպը պետք է անպայման շարունակել։

The visit of the Georgian Prime Minister Mamuka Bakhtadze will give new impetus to the Armenian-Georgian political, humanitarian, economic relations, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said after the meeting with his Georgian counterpart.
He stressed that the relations between Armenia and Georgia are brilliant and added that Georgia’s PM has proposed a very ambitious program.
“We backed this program. It supposes bringing the mutual trade turnover to 1 billion USD. It is a concrete topic. We should think of it and work out a road map,” the Armenian PM said.
He said Armenian-Georgian inter-governmental commission is going to conduct its session soon, and it should focus on working out road map for further development of relations.
“In any case we may register that with each visit our relations are rising on a new level, the atmosphere becomes warmer,” Pashinyan said, stressing that this tempo must continue.