2018-ի հունվար-օգոստոս ամիսներին ՊԵԿ-ը հավաքագրել է 880 միլիարդ դրամ հարկային եկամուտներ
2018 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից հավաքագրվել է 880 միլիարդ դրամ հարկային եկամուտ, որից 670.7 միլիարդ դրամը՝ հարկային մարմինների կողմից, իսկ 209.4 միլիարդը՝ մաքսային մարմինների, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը:
Նրա խոսքով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատությամբ՝ պետական բյուջեի եկամուտների աճը բացարձակ թվով կազմել է 120.8 միլիարդ դրամ կամ 15.9 տոկոս:
«Այդ թվում՝ հարկային մասով աճը կազմել է 100.7 միլիարդ դրամ կամ 17.7 տոկոս, իսկ մաքսային մասով՝ 20.1 միլիարդ դրամ կամ 10.6 տոկոս», - նշեց նա:
ՊԵԿ նախագահն ասաց, որ 2018-ի հունվար-օգոստոս ամիսներին հարկ վճարողների բանկային հաշիվներին վերադարձվել է 67.2 միլիարդ դրամ՝ նախորդ տարվա 41.1 միլիարդի փոխարեն կամ 26.1 միլիարդ դրամով ավել:
«2018-ին հունվար-օգոստոս ամիսներին «մաքուր» հավաքագրված գումարը կազմել է 812.8 միլիարդ դրամ, որը 78.0 դրամով կամ 10.6 տոկոսով ավել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից», - ասաց Դ. Անանյանը:

Armenia’s State Revenue Committee has collected 880 billion tax revenues in January-August 2018 of which 670.7 billion AMD from tax bodies and 209.4 billion AMD from customs bodies, SRC chairman Davit Ananyan said at a news conference today.
He said that as compared with the same span of the past year the absolute figure of state budget revenue growth amounted to 120.8 million AMD or 15.9%.
“The tax sector registered 100.7 billion AMD (17.7%) growth and customs sector 20.1 billion (10.6%),” he noted.
Ananyan said in January-August 2018 67.2 billion AMD has been returned to bank accounts of tax payers against 41.1 billion of the same span of the past year.
“In January-August 2018 the “clean” revenue made 812.8 billion AMD which is 10.6% more as compared with the same span of the past year,” Ananyan said.