Եվրախորհրդարանը քվեարկեց Կոսովոյի հետ այցագրային ազատականացման գործընթացն սկսելու օգտին
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները պաշտպանել են Կոսովոյի ինքնահռչակ հանրապետության հետ այցագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ ԵՄ-ի Խորհրդի բանակցությունների գործարկումը: Համապատասխան նախաձեռնությունն աջակցության է արժանացել սեպտեմբերի 13-ին Ստրասբուրգում ԵԽ-ի լիագումար նստաշրջանում կայացած քվեարկության ընթացքում:
Այդ գործընթացն սկսելու օգտին հանդես են եկել 628 խորհրդարանականներից 420-ը, դեմ են արտահայտվել 186-ը: Եվս 22 պատգամավոր ձեռնպահ է մնացել:
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ Կոսովոյի իշխանություններն առաջընթացի են հասել Չեռնոգորիայի հետ սահմանազատման համաձայնագրի վավերացման գործընթացքում, և այժմ Կոսովոն համապատասխանում է Եվրամիության պահանջներին՝ այցագրային ռեժիմի ազատականացման համար:

Европарламент проголосовал за начало процесса по визовой либерализации с Косово
Депутаты Европарламента (ЕП) поддержали запуск переговоров с Советом ЕС о либерализации визового режима с самопровозглашенной республикой Косово. Соответствующая инициатива была поддержана в четверг в ходе голосования на пленарной сессии ЕП в Страсбурге, сообщает ТАСС.
За начало этого процесса высказались 420 из 628 парламентариев, против выступили 186. Еще 22 депутата воздержались.
Ранее в июле пресс-служба Еврокомиссии сообщила, что власти непризнанного Косова достигли прогресса в процессе ратификации демаркационного соглашения с Черногорией, а также в борьбе с преступностью и коррупцией, и теперь автономный сербский край отвечает требованиям Евросоюза для либерализации визового режима.