Մյանմարի առաջնորդը պարզաբանել է «Ռեյթերի» լրագրողներին կալանավորելու պատճառները
Մյանմարի պետական խորհրդական և փաստացի առաջնորդ, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Աուն Սան Սու Չժինը Հանոյում իր ելույթում պարզաբանել է, որ Մյանմարի 2 քաղաքացիների, «Ռեյթեր» բրիտանական լրատվական գործակալության լրագրողների կալանավորումն ու դատապարտումը կապված էին ոչ թե նրանց լրագրողոկան կարգավիճակի, այլ նրանց կողմից քրեական հանցագործություն կատարելու հետ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Սու Չժին ելույթ է ունեցել Վիետնամի մայրաքաղաք Հանոյում ընթացող Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի լիագումար նիստում, որի հեռարձակումը կատարում է համաժողովի կայքը: Նիստին մասնակցել են Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի և աշխարհի այլ տարածաշրջանների երկրների ներկայացուցիչներ:
«Նրանք բանտ չեն ուղարկվել այն պատճառով, որ լրագրողներ են: Նրանք բանտում են հայտնվել, քանի որ դատարանը որոշել է, որ խախտել են Պետական գաղտնիքների մասին օրենքը», - հայտարարել է Մյանմարի պետական խորհրդականհը:
Հիշեցնենք, որ «Ռեյթերի» երկու լրագրողներ, Մյանմարի քաղաքացիներ Վա Լոունը և Չժո Սո Ուն կալանավորվել էին և 7 տարվա բանտարկության դատապարտվել այն պատճառով, որ Մյանմարի Ռաքհայն նահանգի իրավիճակի իրենց լրագրողական հետաքննության համար ապօրինի ճանապարհով ստացել էին Մյանմարի զինված ուժերի և ոստիկանության գաղտնի փաստաթղթեր: Հանոյում Սու Չժիի խոսքը լրագրողների գործի վերաբերյալ նրա առաջին մեկնաբանությունն է:

Лидер Мьянмы объяснила причины ареста журналистов Рейтер
Государственный советник и фактический лидер Мьянмы, Нобелевский лауреат Аун Сан Су Чжи объяснила в своем выступлении в Ханое, что арест и осуждение двух граждан Мьянмы, журналистов британского информационного агентства Рейтер, были связаны не с их журналистским статусом, а с совершенным ими уголовным преступлением, передает РИА Новости.
Су Чжи выступала на пленарном заседании Всемирного экономического форума Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (ВЭФ АСЕАН) в столице Вьетнама Ханое, видеотрансляцию которого ведет интернет-сайт форума. На заседании присутствовали представители стран Азиатско-Тихоокеанского региона и других регионов мира.
«Они не были отправлены в тюрьму за то, что они журналисты. Они оказались в тюрьме, потому что суд постановил, что они нарушили Закон о государственных секретах», — заявила госсоветник Мьянмы.
Двое журналистов Рейтер, граждане Мьянмы Ва Лоун и Чжо Со У, были арестованы и осуждены на семь лет тюремного заключения за то, что для своего журналистского расследования ситуации в мьянманском штате Ракхайн незаконным путем получили в свое распоряжение секретные документы вооруженных сил и полиции Мьянмы. Слова, сказанные Су Чжи в Ханое, стали ее первым комментарием к делу журналистов.