Երիտասարդ ընտանիքներին հատկացվող բնակարանների հիպոթեքային վարկի տոկոսադրույքը կնվազեցվի
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն տվեց Ֆինանսների նախարարության ներկայացրած «Երիտասարդ ընտանիքին մատչելի բնակարան» պետական ծրագրի վերաբերյալ նախագծին:
Նախագիծը ներկայացրեց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ նշելով, որ 2018 թվականին ՀՀ կառավարությունը շարունակելու է բացի «Բնակարան երիտասարդներին» ծրագրի միջոցով տրամադրված վարկերի գումարի վերաֆինանսավորելուց, նաև մեղմել կանխավճարի վճարման հետ կապված դժվարությունները:
«Երկրորդային շուկայից բնակարանի ձեռքբերման համար հիփոթեքային վարկը տրամադրվելու է առնվազն 10 տարի մարման ժամկետով՝ առավելագույնը 9.5 տոկոսով, որից 2 տոկոսը կսուբսիդավորի պետությունը, իսկ Հայաստանի Հանրապետության մարզերում տրամադրված հիփոթեքային վարկերի համար պետությունը կսուբսիդավորի 4 տոկոսը, իսկ առաջնային շուկայից բնակարանի ձեռքբերման համար հիփոթեքային վարկը տրամադրվելու է առնվազն 10 տարի մարման ժամկետով՝ առավելագույնը 7.5 տոկոսով, որը չի սուբսիդավորվում», - ասաց Ա. Ջանջուղազյանը:
Նախարարն ասաց, որ օրենքի նախագծով նախատեսվում է նաև բարձրացնել բնակարան ձեռք բերող զույգի տարիքային շեմը:
«Զույգի գումարային տարիքը չպետք է գերազանցի 70-ը, որպեսզի կարողանա մասնակցել բնակարանի ձեռքբերման մրցույթին»,- ընդգծեց Ատոմ Ջանջուղազյանը:

The cabinet approved at its sitting today the bill presented by Finance Ministry on “Available Apartment for Young People.”
Finance minister Atom Janjughazyan briefed on the bill, noting that in 2018 the government will continue refunding the credits provided by the “Apartment for Young People” program and will ease the difficulties regarding prepayment.
“The mortgage loan for acquiring apartment from secondary market will be provided with at least 10-year term with maximum 9.5% interest rate of which 2% will be subsidized by the state,” the minister said, adding that for acquiring apartments in provinces the state will subsidize 4%.
The minister also said that for acquiring apartment from primary market the mortgage loan will be provided with at least 10-year term with 7.5% interest rate and is not subsidized.
The minister also said that the bill envisages raising the age threshold of the couple acquiring apartment.